Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Metody obniżania kosztów chmury

Data publikacji: 27-05-2021 Autor: Grzegorz Kubera
Przykładowe zamówienie na...

Dostępnych jest co najmniej kilka technik pozwalających na obniżenie opłat za usługi chmurowe i zdecydowanie warto je wdrożyć, jeśli zamierzamy korzystać z usług chmurowych przez długi czas. Oszczędności finansowe mogą być bardzo duże.

 

Chmura ma bardzo duży potencjał, a firmy, które decydują się na przesiadkę, najczęściej kuszone są oszczędnościami. Nie brakuje bowiem materiałów edukacyjnych i artykułów, z których wynika, że chmura zapewnia duże oszczędności – nie musimy już budować i utrzymywać infrastruktury IT, zatrudniać wielu specjalistów do jej obsługi i utrzymania czy też płacić za wynajem powierzchni, w której znajdują się wszystkie urządzenia. Decydujemy się więc na chmurę, a później okazuje się, że koszty są w zasadzie porównywalne albo nawet wyższe. Jak to możliwe?

W przypadku chmury płacimy zawsze za to, co zamówiliśmy. Jeśli w dużym stopniu będziemy polegać na domyślnych konfiguracjach i usługach, zdecydowanie przepłacimy za zasoby i będziemy przeznaczać pieniądze na rozwiązania, z których nie korzystamy albo korzystamy w niewielkim stopniu, płacąc za całość. Podstawową zasadą migracji na chmurę jest to, aby mieć świadomość – i przekazać tę wiedzę wszystkim specjalistom IT, którzy będą obsługiwać chmurę – że są to usługi, które trzeba optymalizować i zawsze trzeba tutaj szukać oszczędności. Możemy nawet stworzyć odpowiednie procedury w firmie, które będą nagradzać tych pracowników, którzy wskażą metody na optymalizację kosztów. Dzięki temu personel będzie aktywnie szukać rozwiązań i technik, które pozwolą firmie zaoszczędzić środki. Poza tym warto znać najważniejsze działania związane z optymalizacją kosztów za chmurę.

 

> ZARZĄDZANIE ZASOBAMI

Jedną z najłatwiejszych metod na optymalizację kosztów za chmurę jest dokładne zbadanie, czy mamy wykupione zasoby, których nie używamy, lub czy nie zostały one skonfigurowane. Administratorzy często uruchamiają niektóre zasoby na określony czas, takie jak tymczasowy serwer, by przeprowadzić kilka testów, ale później zapominają o tym, że trzeba je wyłączyć. Innym, równie często zdarzającym się przykładem, jest sytuacja, w której administrator może zapomnieć o usunięciu storage’u, jaki został przyłączony do instancji, która została już zamknięta. W takim scenariuszu płacimy za storage, który został przydzielony, ale nie jest wykorzystywany. Wbrew pozorom są to częste błędy, popełniane nawet przez doświadczonych administratorów. Z tego powodu warto stworzyć odpowiednie procedury operacyjne, aby regularnie (np. co tydzień lub kilka dni) sprawdzać, czy wszystkie wykupione usługi nadal są w użyciu. W przeciwnym razie na rachunku za chmurę zobaczymy później zasoby, które nie były wykorzystywane, a jednak musimy za nie zapłacić/ Dla dostawców nie ma znaczenia, czy z czegoś faktycznie korzystaliśmy. Jeśli aktywowaliśmy dane zasoby, wychodzą oni z założenia, że były nam potrzebne i opłaty będą naliczane.

Kolejnym krokiem w optymalizacji kosztów przetwarzania w chmurze jest zajęcie się zasobami, które są wykorzystywane, ale w minimalnym stopniu. Chodzi tutaj o sytuację, w której np. niektóre zadania wykorzystują zasoby procesora na poziomie 1–3%, natomiast jesteśmy obciążani rachunkiem za 100% tej instancji obliczeniowej. Łatwo tu zauważyć, jak dużo zasobów się marnuje, a mimo to musimy za nie płacić. Rozwiązanie problemu? Musimy zidentyfikować wszystkie takie przypadki, a potem przeprowadzić konsolidację zadań obliczeniowych w taki sposób, aby wykorzystywać mniej instancji.

Ponadto nie należy traktować zasobów chmurowych w taki sposób, jakby były to zasoby w lokalnym data center. Kiedy bowiem firma wykorzystuje data center on-premise, często sugerowane jest działanie przy niskim wykorzystaniu zasobów, aby mieć zapas mocy na gwałtowny wzrost ruchu lub pracowity sezon. Dodawanie nowych zasobów do własnego centrum danych bywa bowiem kosztowne i czasochłonne. W przypadku chmury postępujemy jednak zgoła inaczej, ponieważ oferowane są funkcje autoskalowania, równoważenia obciążeń, a także szereg innych rozwiązań dostępnych na żądanie, które umożliwiają skalowanie mocy obliczeniowej w dowolnym momencie. Jeśli używamy chmury, nie powinniśmy płacić za zasoby, które znajdują się w stanie spoczynku.

 

> HEAT MAPY I RIGHT-SIZING

Heat mapy, czyli tzw. mapy cieplne, to przydatne mechanizmy w optymalizacji kosztów. Są to narzędzia, które pokazują szczytowe obciążenia i spadki zapotrzebowania na moc obliczeniową. Informacje te mogą być cenne przy ustalaniu, kiedy potrzebujemy więcej, a kiedy mniej zasobów, co zdecydowanie przełoży się na niższe koszty. Mapy cieplne mogą dostarczyć informacji, dzięki którym zyskamy pewność, że np. nocą możemy wykorzystywać połowę mocy obliczeniowych albo możemy redukować możliwości serwerów o 30% na weekendy. Do tego możemy wykorzystać narzędzia do automatyzacji, które będą uruchamiać lub wyłączać odpowiednie zasoby w wybranym, zaplanowanym czasie. Tego typu działania zdecydowanie przekładają się na oszczędności finansowe.

Right-sizing to z kolei proces powiązany z usługami opartymi na alokacji zasobów. Takie usługi wymagają, abyśmy wyznaczyli określoną alokację w czasie obsługi administracyjnej. Alokacja w przypadku chmury może obejmować liczbę procesorów, ilość RAM-u, czy też maksymalną liczbę operacji IOPS (wejścia/wyjścia na sekundę) w infrastrukturze bazowej. Płacimy za dany przydział zasobów niezależnie od tego, czy z niego korzystamy, czy nie.

Right-sizing sprowadza się do tego, aby dopasować do potrzeb zasoby chmurowe i obniżyć koszty, a jednocześnie nie doprowadzić do sytuacji, że nasze usługi nie działają na odpowiednim poziomie. Przykłady usług opartych na alokacji, które są dobrymi kandydatami do przeprowadzenia udanego right-sizingu, to:

 

  • Usługi baz danych, takie jak Amazon Relational Database Service (Amazon RDS), Microsoft Azure SQL Database lub Google Cloud SQL.
  • Usługi kontenerowe, takie jak Amazon Elastic Kubernetes Service (Amazon EKS), Microsoft Azure Kubernetes Service (AKS) lub Google Kubernetes Engine (GKE).
  • Usługi pamięci masowej, takie jak Amazon Elastic Block Store (Amazon EBS), dyski zarządzane Microsoft Azure lub dyski trwałe Google. Określamy tutaj alokację przestrzeni dyskowej, ale czasami też cele wydajności (IOPS) i trwałości.
  • Usługi obliczeniowe, takie jak Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2), Microsoft Azure Virtual Machines (VM) lub Google Compute Engine (GCE). Określamy rozmiar alokacji, wybierając rodzaj instancji dostarczony przez dostawcę, który jest w dodatku dostarczany z określonymi parametrami rozmiaru.
  • Usługi aplikacji PaaS, takie jak AWS Elastic Beanstalk, Microsoft Azure App Service lub Google App Engine.


Należy zdać sobie sprawę, że dostawcy usług chmurowych oferują wręcz nielimitowane możliwości, a przy tym wystawiają rachunki na podstawie udostępnionych, przydzielonych zasobów. Mamy jednak możliwość dostosowania alokacji usług z natychmiastowym wpływem na rozliczenia, dlatego right-sizing może mieć duży wpływ na obniżenie miesięcznego rachunku.

Dobrą praktyką podczas wdrażania right-sizingu jest monitorowanie wykorzystywanych zasobów przez tydzień, następnie porównanie tego z przydzieloną pojemnością i dokonanie odpowiednich zmian rozmiaru. Później natomiast musimy stale prowadzić monitoring, aby w razie potrzeby dostosowywać rozmiar w obu kierunkach – w dół lub w górę, zależnie od potrzeb wygenerowanych przez naszych klientów.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"