Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Hedera Hashgraph - algorytm konsensusu

Data publikacji: 14-07-2021 Autor: Adam Kamiński

Jeżeli ktoś jest zdania, że żadna dobra historia nie zaczęła się od filiżanki kawy, to najwyraźniej nie zna filmów Jima Jarmuscha ani kulis powstania jednej z najciekawszych platform DLT – Hedery Hashgraph. To przy kawie właśnie w 2015 r. dwaj panowie z Akademii Sił Powietrznych USA – Leemon Baird (profesor informatyki) i Mance Harmon (Course Director ds. bezpieczeństwa) – opracowali koncepcję zmiany oblicza internetu.

 

Hedera Hashgraph jest jedną z mało znanych, ale jednocześnie bardzo interesujących technologii rozproszonego rejestru. Projekt ten znacznie różni się od innych platform DLT i może przez to wciąż pozostaje tak niedoceniany i bagatelizowany, choć swoich konkurentów przewyższa pod każdym względem.

Zgodnie z wizją Bairda i Harmona sieć ma być prawdziwie zdecentralizowanym, niesłychanie szybkim, uczciwym, bezpiecznym i przede wszystkim godnym zaufania rozproszonym rejestrem publicznym. Hederę określają jako „trust layer of the Internet” i to właśnie na zaufaniu oparli swój projekt, tworząc go na algorytmie konsensusu rozproszonego. Pracę nad nim rozpoczął Baird w 2012 r., zakończył w 2015 r. i nadał mu nazwę hashgraph. Pod koniec maja został opublikowany The Hashgraph Whitepaper – oficjalny dokument projektu – a opatentowany przez Swirlds Corporation.

 

Graf skrótów

Hashgraph został opisany jako kontynuacja lub alternatywa idei blockchain, która stara się zapewnić szybkość, uczciwość, niskie koszty i zwiększenie bezpieczeństwa. Sam hashgraph to asynchroniczny algorytm zgodności bizantyjskiej tolerancji błędów (aBFT). Jego działanie w skrócie polega na tym, że pod koniec każdej rundy wszystkie węzły obliczają stan współdzielenia po przetworzeniu ogółu transakcji otrzymanych w rundzie obecnej i wcześniejszej oraz podpisuje on cyfrowo skrót tego wspólnego stanu, umieszcza go w transakcji i przekazuje społeczności za pomocą protokołu plotek.

Podobnie jak w blockchainie, w hashgraphie każdy użytkownik może w dowolnym momencie utworzyć transakcję (polegającą np. na przeniesieniu części pieniędzy z jednego konta na drugie, przechowaniu pliku w sieci lub na uruchomieniu inteligentnego kontraktu), która zostaje umieszczona w kontenerze (bloku danych), po czym rozchodzi się w sieci rozproszonej. Hashgraph jednak, w przeciwieństwie do bitcoina, nie wykorzystuje górników do sprawdzania poprawności transakcji. Jako struktury danych używa natomiast skierowanych grafów acyklicznych (DAG) z sekwencjonowaniem czasowym bez łączenia ich w bloki.

W rejestrach rozproszonych znaczniki czasu dodawane do transakcji decydują o tym, która z nich była pierwsza, a która druga – na tym w zasadzie polega działanie platform DLT. Każda z nich dochodzi do porozumienia w porządkowaniu transakcji i nadawaniu im stempli czasowych. Tym też zajmuje się hashgraph, jednak jego sposób jest dość nietypowy. Z blockchainowym Proof-of-Work w pierwszej kolejności wiąże się wydanie ogromnej sumy pieniędzy na superkomputer, następnie trzeba zużyć dużo energii, aby ten komputer kopał (czyli rozwiązywał nikomu niepotrzebne problemy matematyczne), a wszystko tylko po to, aby sieć działała wolniej. W przypadku hashgraphu nie jest potrzebny highendowy sprzęt – pełny węzeł można uruchomić nawet na telefonie.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"