Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Rozwój łańcuchów bloków

Data publikacji: 27-05-2021 Autor: Adam Kamiński

Termin DLT stosowany był już lata temu, ale do powszechnego użycia wszedł stosunkowo niedawno. Stało się to w chwili, gdy rozproszone bazy danych zostały uzbrojone w kryptografię i mechanizmy uzgadniania. A także za sprawą blockchaina i powiązanej z nim waluty.

 

Distributed Ledger Technology (DLT)to każda platforma informatyczna, która potrafi w sposób przewidywalny i bezpieczny korzystać z matrycy komunikacyjnej, jaką jest sieć o architekturze rozproszonej. Najbardziej znaną technologią rozproszonego rejestru jest blockchain. O łańcuchu bloków pisaliśmy już dużo, jednak nie sposób przedstawiać innych technologii rozproszonego rejestru bez przypomnienia tej najpowszechniejszej i najbardziej popularnej.

Nie tylko kryptowaluta

Choć blockchain stał się popularny głownie za sprawą kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin i EOS, potencjał tej technologii daleko wykracza poza rynek kryptowalut.

Jednym z kluczowych celów blockchaina jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w cyfrowej postaci, rozproszonej po sieci, w takich samych kopiach. Istotna jest też trwałość danych – dopóki blockchain pozostaje aktywny, dostępne są wszystkie wprowadzone do niego dane, ponieważ każdy węzeł systemu dysponuje pełną kopią łańcucha bloków. W naturalny sposób eliminuje to pojedyncze punkty awarii i konieczność zapewnienia redundancji systemu. Integralność, niezmienność i transparentność zapisanych danych umożliwiają przeprowadzanie szczegółowych audytów zarejestrowanych transakcji.

Technologia łańcucha bloków rozwiązuje problem wielokrotnego wysłania tych samych danych w rozproszonych sieciach transakcyjnych, eliminując potrzebę korzystania z centralnych podmiotów rozliczeniowych. Trzeba pamiętać jednak o tym, że przy spojrzeniu z innej perspektywy niemal każda z wymienionych zalet może być wadą. Brak centralnego punktu sieci może oznaczać brak kontroli, a transparentność może przekładać się na – nie zawsze pożądaną i korzystną w biznesie – jawność.

Blockchain jako DLT

Blockchain to technologia, która pozwala gromadzić oraz przesyłać informacje w zdecentralizowanych bazach danych w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer. W przypadku łańcucha bloków rejestr rozproszony najczęściej ma charakter otwartoźródłowy, co oznacza, że uczestnicy posiadający co do zasady tożsame uprawnienia mogą wprowadzać, zapisywać, udostępniać oraz przechowywać dowolne dane. Mają oni wgląd do całej historii operacji, ale jednocześnie nie mogą edytować żadnych związanych z nimi danych. Każda transakcja, która została zapisana w blockchainie, zostaje w nim utrwalona na stałe.

Rozproszony rejestr operacji jest obsługiwany nie przez jeden scentralizowany serwer, lecz połączone ze sobą w sieć węzły. Rejestr tworzą bloki, które zawierają operacje przeprowadzane w tej sieci, znakowane czasem i w ten sposób następuje ich uwierzytelnienie (co może stwarzać pewne problemy, patrz ramka „Stemple czasowe”). Pojedynczy blok składa się z nagłówka i danych. Każdy następny zawiera odwołanie do bloku poprzedniego, dlatego też nie ma możliwości zmiany transakcji bez zmiany wszystkich kolejnych bloków. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji. Po wypełnieniu informacjami powstaje następny blok danych, a za nim kolejny, tworząc w ten sposób łańcuch. W łańcuchu średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o transakcjach, np. handlowych, udziałów, akcji, stanów własności, sprzedaży, kupna wytworzeniu energii elektrycznej, kupnie lub sprzedaży walut, w tym kryptowalut (w przypadku bitcoina system co 10 minut rozprowadza wśród „kopaczy” po 25 nowych coinów).

Blockchain zapewnia swoim użytkownikom prywatność, której jednak nie można mylić z anonimowością. W praktyce sieć jest pseudoanonimowa, gdyż strony transakcji mogą poznać swoje adresy publiczne. Ponadto każde takie konto zawiera historię transakcji, do której wszyscy użytkownicy mają swobodny dostęp. Dlatego o pełnej anonimowości nie może być tutaj mowy.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"