Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.
23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...

Felieton

Odpoczynek

Jako młody inżynier mocno nie doceniałem potrzeby odpoczynku od pracy. Odpoczynku niezależnie od tego, jak bardzo swoją pracę lubiłem. A tym bardziej odpoczynku, gdy miejsce lub forma pracy nie były już tymi wymarzonymi. Nie ukrywajmy, nie zawsze miejsce, ludzie, z którymi pracujemy, powierzane nam zadania, zakres obowiązków powodują, że mówimy o naszej pracy „wymarzona” lub „perfekcyjna”. Niezależnie, jaka ta praca jest, wolne jest nam niezbędne.

Listopad 2021, Piotr Wojciechowski

dostępny w całości

Definicja

Jesteśmy przyzwyczajeni do pędzącego świata technologii IT. To, co jeszcze wczoraj było tematem uniwersyteckiego seminarium, dzisiaj trafia do działów rozwoju, zaś jutro stanie się codziennością. Jednak czasem okazuje się, że produkt czy technologia zmienia się całkowicie, zachowując swoje imię.

Listopad 2021, Michał Jaworski

dostępny w całości

Nowość!

Życie kiedyś było prostsze, panie dzieju. Firmy softwarowe przygotowywały nowe produkty, na wielkich targach były ich uroczyste premiery, o których długo się mówiło. Angażowało się takich Rolling Stonesów, by zagrali „Start me up”. Potem jedno spojrzenie na ekran i wiadomo, kto działa na nowym, a kto na starym.

Październik 2021, Michał Jaworski

dostępny w całości

To jest Sparta!

Generał Karol Molenda, szef polskich cyberwojsk, powiedział kiedyś, że pola walki dla klasycznych sił zbrojnych nie zmieniły się od stuleci. Okolice Grunwaldu wyglądają tak samo jak w 1410 r., bitwę pod Oliwą można stoczyć w tej samej Zatoce Gdańskiej, a samoloty poruszają się w tym samym środowisku co podczas bitwy o Anglię. Cyberprzestrzeń zmienia się całkowicie co dwa lata.

Wrzesień 2021, Michał Jaworski

dostępny w wydaniu papierowym

Chmura czy nie-chmura

Definicja chmury, jaką 10 lat temu stworzył NIST zagościła na dobre zarówno w naszych głowach, jak i w aktach prawnych. Obudzeni w środku nocy recytujemy, że chmury dzielimy na publiczne, prywatne i hybrydowe, a one same przybierają formę IaaS, PaaS lub SaaS.

Lipiec 2021, Michał Jaworski

dostępny w całości

Ekonomia informatyczna

Jest system, który zawsze będzie tańszy od rozwiązania chmurowego. To aplikacja, której używasz od lat i bez zmian będziesz używał przez następną dekadę.

Czerwiec 2021, Michał Jaworski

dostępny w całości

Warunkowość

Niemal każdy z nas stał na lotnisku w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Wyciągał klucze, zdejmował pasek i buty. Trzeba było otworzyć, a czasem włączyć komputer. Zapomniana butelka z wodą uruchamiała interwencję kilku ludzi. Wszyscy, bez wyjątku, przechodzili tę samą procedurę.

Maj 2021, Michał Jaworski

dostępny w całości

Dane

W lutym 2020 r. ogłoszono „Europejską strategię w zakresie danych”. Na trzydziestu sześciu stronach słowo „dane” pojawiło się sześćset osiemdziesiąt osiem razy. Towarzyszą mu sto czterdzieści cztery różne określenia takie jak dostęp, przepływy, zbieranie, przechowywanie, przetwarzanie, wymiana czy wartość.

Kwiecień 2021, Michał Jaworski

dostępny w całości

Po co

Piktogramy powracają jak bumerang. Generalnie uproszczenie formy jest w modzie i nie ma co ukrywać, że zdobywa fanów z każdym kolejnym sezonem. Trochę to przypomina postępującą, niekontrolowaną dystrofię narządów.

Kwiecień 2021, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Tak, ale nie

Coś w nas siedzi. Specyficzna siła, która nie pozwala odpowiedzieć wprost. Myślę, że to zaszyte w nas gdzieś genetycznie wspomnienie gułagu, zsyłki, cierpień i bólu. Ta historia pokoleń zapisana w pamięci gatunkowej, wypalona jak znak na bydle. Właśnie ten ból siedzący w nas tak bezwzględnie głęboko i nieodwracalnie sprawia, że nie umiemy odpowiedzieć konkretnie. Bo w naszej słowiańskiej kulturze trochę tak jest, że stanowczo postawione zdanie mogło i często kończyło się tragicznie dla osoby, która je wypowiadała – a to ostrzegawczym strzałem w tył głowy, a to wycieczką all-excluded na Syberię. Ten strach wciąż w nas siedzi. Zapytani frywolnie, czy coś ma być tak lub inaczej, często odpowiadamy wymijająco, jak namydlony wąż zostawiamy sobie zawsze furtkę, przez którą, jakby co, uda nam się wykręcić z ostateczności wypowiedzianych słów.

Luty 2021, Maciej Lelusz

dostępny w całości
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  14

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"