Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.04.01.2022

Dane klientów HPE przejęte w...

HPE poinformowało, że dane klientów zostały przejęte w wyniku naruszenia dotyczącego jego...
04.01.2022

Bezpieczny dostęp

Citrix rozszerza swoje rozwiązania z zakresu bezpiecznego dostępu.
04.01.2022

Ochrona pracy zdalnej

Fortinet przedstawił spójną koncepcję zabezpieczania środowiska IT w firmach, które...
04.01.2022

Rozwiązania dla Linuxa

Red Hat poinformował o udostępnieniu rozwiązania Red Hat Enterprise Linux 8.5.
04.01.2022

Usługi chmurowe

Strefa lokalna AWS w Polsce
04.01.2022

Nowy laptop należący do serii...

ASUS VivoBook Pro 16X to nowy laptop należący do popularnej serii VivoBook. Przeznaczony...
04.01.2022

Do fizycznej wirtualizacji...

QNAP zaprezentował urządzenie nowej generacji do wirtualizacji sieci – QuCPE-7012 –...
04.01.2022

Dla przemysłu

Transcend prezentuje bezpieczne dyski SSD zgodne ze standardem Opal SSC 2.0. Oba dyski...
04.01.2022

SI w monitoringu

Firma i-PRO, mająca swoje korzenie w Panasonic, wprowadziła do swojej serii S kamery typu...

Nftables – zapora systemu Linux

Data publikacji: 04-01-2022 Autor: Grzegorz Kuczyński

Obecnie najdłużej rozwijaną i najpowszechniej stosowaną zaporą systemu Linux jest iptables. Jednak jej kernelowy backend już dawno został podmieniony w transparentny sposób, a jego pełny potencjał możliwy jest do wykorzystania tylko przez nowe narzędzie nft.

 

Od ponad 20 lat obsługa sieci w systemie Linux rozwijana jest przez projekt Netfilter. Niewiele krótszą historię ma narzędzie iptables, które jest jedynie programem działającym w przestrzeni użytkownika. Za jego pomocą można wprowadzać zmiany w regułach filtrowania pakietów, które realizowane są przez podsystem jądra i jego moduł o nazwie x_tables. W latach 2009–2013 prowadzono prace nad nowym podsystemem filtrowania pakietów i powstał nf_tables. Ponieważ narzędzie iptables było już w tym czasie bardzo rozpowszechnione, zdecydowano się zrobić to w sposób transparentny dla użytkownika.

 

W tym celu zmieniono kod narzędzia iptables tak, aby tłumaczył swoje reguły na nowy język reguł modułu nf_tables. Problem polega na tym, że język reguł stosowanych przez iptables nie jest w stanie wykorzystać pełnych możliwości nowego podsystemu filtrowania. Deweloperzy modułu nf_tables od początku projektowali dla niego nowego klienta w postaci narzędzia nft. Jednak silne przywiązanie do iptables wśród społeczności spowodowało, iż więcej pracy poświęcano na jego integrację z nf_tables niż na rozwój nft. Taka sytuacja trwa od niemal siedmiu lat. Jednak obserwując komunikaty deweloperów niektórych dystrybucji systemu Linux, można zauważyć zdecydowaną chęć zmiany tego stanu rzeczy. Dla przykładu w dystrybucjach RHEL 8 i Debian Buster zdecydowano, iż domyślnym silnikiem filtrowania pakietów będzie nftables. Ponadto we wspomnianej wersji Debiana deweloperzy chcą, aby domyślnym narzędziem manipulacji zapory został nft.


> Co nowego w nftables


Od strony jądra nowe podejście do zapory systemu Linux to przede wszystkim integracja i rozszerzenie możliwości. Programiści Netfilter stworzyli nową maszynę wirtualną, która potrafi uruchamiać ustalony kod binarny w jądrze. Takie podejście sprawia, że dokonywanie zmian odbywa się przeważnie poza kodem jądra systemu. Natomiast komunikacja pomiędzy klientem a jądrem odbywa się za pomocą kernelowego protokołu netlink.


Do tej pory użytkownik systemu Linux używał wielu oddzielnych narzędzi {ip,ip6,arp,eb}tables do filtrowania ruchu, w zależności od protokołu. Teraz nft zastępuje je wszystkie. Narzędzia takie jak iptables nie pozwalają zastosować wielu akcji dla jednej reguły. Natomiast wykorzystanie zbioru adresów IP w regułach wymagało stosowania oddzielnego narzędzia ipset. Nftables nie tylko integruje te dwa narzędzia, ale wprowadza kilka typów listy klucz–wartość.


Reguły tworzone przez iptables tworzyły jeden zwarty kawałek kodu binarnego i wgrywały go do przestrzeni jądra. Zatem aktualizacja jednej z reguł wymagała przeładowania całego kodu. Jest to problem już obserwowany w środowisku z wielką liczbą kontenerów. W nftables każda reguła jest oddzielnym elementem w połączonej liście.


W odróżnieniu od iptables w nftables nie ma predefiniowanych tabel ani łańcuchów. Fakt ten stanowi największe wyzwanie w procesie przejścia pomiędzy tymi narzędziami. W zamian nft oferuje tzw. mechanizm podpięć (ang. hooks), które mogą być używane w strategicznych miejscach stosu sieciowego.


> Integracja z systemem


W dystrybucji Debian 11 (Buster) nie musimy niczego dodatkowo instalować, aby korzystać z nftables. Gdyby jednak brakowało nft, wystarczy poniższe polecenie.

 

# aptitude install nftables


Sama integracja polega na włączeniu usługi nftables.service.


# systemctl enable nftables
# grep Exec /lib/systemd/system/nftables.service
# ExecStart=/usr/sbin/nft -f /etc/nftables.conf
# ExecReload=/usr/sbin/nft -f /etc/nftables.conf
# ExecStop=/usr/sbin/nft flush ruleset


Jak widzimy, obsługuje ona trzy polecenia, a każde z nich odpowiada określonym komendom polecenia nft. Natomiast plik /etc/nftables.conf instalowany jest wraz z systemem i ma minimalną konfigurację.

 

> Podstawy


Wstępna konfiguracja zapory to dobry punkt wejścia w procesie poznawania składni nft. W rzeczywistości ta konfiguracja nie zawiera żadnych reguł, a jedynie definicje jednej tabeli i trzech łańcuchów. Więcej o najważniejszych elementach zapory nftables przeczytamy w ramce Netfilter hooks, tables i chains.


#!/usr/sbin/nft -f

flush ruleset

table inet filter {
chain input {
type filter hook input priority 0;
}
chain forward {
type filter hook forward priority 0;
}
chain output {
type filter hook output priority 0;
}
}


Pierwsza linia odpowiada za właściwą interpretację komend w powłoce systemowej. Druga z kolei resetuje zaporę poprzez usunięcie wszystkich dotychczasowych wpisów. W linii piątej definiowana jest tabela „filter” typu inet. Linie 6, 9 i 12 to definicje trzech łańcuchów typu filter. Wszystkie trzy są tego samego typu, ale każdy ma inny punkt podpięcia (hook). Na rys. 1 zostały umieszczone wszystkie podpięcia dla protokołu IP.


> Typy tabel


Tabele w nftables dzieli się ze względu na typ protokołu, który obsługują. Dostępne są następujące protokoły: ip, ip6, inet, arp, bridge, netdev. Protokół inet oznacza rodzinę protokołów ip i ip6. Poniższe polecenie tworzy tabelę przeznaczoną do obsługi protokołów IPv4/6 o nazwie „filter_t”.


# nft create table inet filter_t

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest członkiem społeczności open source, prowadzi blog na temat systemu GNU/Linux.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"