Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

ASUS ExpertBook B1 B1500

Data publikacji: 21-10-2021 Autor: Grzegorz Wieczorek

Firma ASUS przyzwyczaiła nas do tego, że jej linia laptopów biznesowych to urządzenia wysokiej jakości. Tak było między innymi w przypadku testowanego przez naszą redakcję w grudniowym numerze „IT Professional” modelu ExpertBook B9, wyśmienitego ultrabooka ważącego niecałe 900 gramów. Nie zawsze jednak priorytetem są kompaktowe wymiary – dla miłośników większych konstrukcji producent także przygotował ciekawe propozycje.

 

Nie ulega wątpliwości, że pod względem wydajności zastosowanych komponentów ultrabooki ważące niespełna kilogram nie ustępują większym i solidniejszym konstrukcjom. Rzecz w tym, że mobilność posunięta wręcz do skrajności nie zawsze jest dla użytkownika biznesowego priorytetem. Zwłaszcza po roku 2020, gdy wiele organizacji wdrożyło hybrydowe bądź zdalne modele pracy i często w domu potrzebna jest po prostu duża i solidna stacja robocza, zaś w mniejszym stopniu ultrabook, którego walory docenimy na przykład w podróży. Nie każdy także chce inwestować w stacjonarne stacje robocze wraz z peryferiami czy komputery All-in-One – po pierwsze, zajmują one sporo miejsca nawet w warunkach SoHo. Po drugie zaś, biznesowy laptop, nawet większych rozmiarów, zawsze będzie jednak bardziej mobilny, nawet niż komputer klasy mini-PC.

> KONSTRUKCJA

Dlatego warto poświęcić uwagę modelowi ExpertBook B1 B1500. Mowa tu co prawda o laptopie o przekątnej ekranu raptem 15,3 cala, niemniej zaskakujące jest to, jak dużą różnicę może zrobić to w czasach, gdy przyzwyczajeni jesteśmy do 13,3-calowych ultrabooków. Już przy pierwszym kontakcie matryca robi bardzo dobre wrażenie i chodzi nie tylko o jej rozmiary, ale także o panel, w którym została osadzona. Ramki wokół ekranu mają bowiem grubość zaledwie 6,4 mm, a mimo to udało się jeszcze zmieścić kamerę HD z fizyczną osłoną. Jeśli zaś chodzi o samą matrycę, to mamy tu do czynienia ze standardowym ekranem LCD obsługującym rozdzielczość Full HD podświetlanym LED-ami do jasności maksymalnie 250 cd/m2. Rzecz jasna przy wymiarach 35,8 × 23,65 × 1,94 mm, masie 1,72 kg i częściowemu wykonaniu obudowy z plastiku nie należy już oczekiwać tak idealnego spasowania poszczególnych elementów jak w przypadku ExpertBooka B9, niemniej nadal stoi ono na bardzo wysokim poziomie. Można się nawet pokusić o obserwację, że model B1 B1500 sprawia wrażenie mniej delikatnego sprzętu, jest solidniejszy i zapewne bardziej odporny na uderzenia.

Urządzenie pod względem konstrukcyjnym nie odróżnia się od pozostałych ExpertBooków. W B1 także zastosowano sprytne zawiasy i wystającą część klapy, dzięki którym po rozłożeniu laptopa automatycznie podnosimy tylną część na około centymetr, tak aby przepływające pod laptopem powietrze mogło zapewniać oddawanie ciepła. Na pochwałę zasługuje także zastosowana w tym modelu klawiatura wyspowa. Dzięki większej konstrukcji klawisze są od siebie optymalnie oddalone, co niweluje ich przypadkowe naciśnięcia podczas pisania. Zadowalający jest również skok klawiszy (1,5 mm), co daje piszącemu wystarczającą informację zwrotną, że naciśnięcie zostało „trafione”. Warto również wspomnieć, że po prawej stronie udało się zmieścić pełnowymiarową, tradycyjną klawiaturę numeryczną. W kompaktowym B9 zastosowano wyświetlanie klawiatury numerycznej na gładziku i o ile było to rozwiązanie efektowne i zwracające uwagę, o tyle w praktyce okazało się umiarkowanie wygodne, a już na pewno ustępowało ono ergonomią zwykłej klawiaturze numerycznej.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"