Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

QNAP – wysyp nowości w QTS 5.0

Data publikacji: 23-09-2021

Adwertorial

Wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnej dużej wersji QTS – systemu operacyjnego NAS-ów firmy QNAP. W wersji 5.0 doświadczymy pokaźnej liczby nowości i usprawnień, które nie tylko zwiększą wydajność sprzętu, ale także znacząco rozbudują funkcjonalność oprogramowania.

 

Najważniejsze i najbardziej odczuwalne dla użytkowników nowości wynikają między innymi z tego, że QTS 5.0 bazuje na nowej wersji jądra Linux – w QTS 5.0 zastosowano kernel w wersji 5.10. Dzięki temu NAS-y firmy QNAP zyskały między innymi natywną obsługę systemu plików exFAT oraz standardu WireGuard – chwalonej implementacji VPN, która stanowi krok milowy w stosunku do dotychczas stosowanego OpenVPN. Użytkownicy łączący się z NAS-ami z użyciem wirtualnych tuneli zyskają przede wszystkim na bezpieczeństwie – WireGuard obsługuje protokół HKDF, szyfry strumieniowe ChaCha czy Noise Protocol Framework. Ze względu na bezpieczeństwo, prostotę i skuteczność WireGuard został wskazany przez National Institute of Standards and Technology jako następca zarówno OpenVPN, jak i IPSec. Użytkownicy NAS-ów QNAP-a mogą natomiast korzystać z tego standardu już dziś!

Nowa wersja Linuksa przekłada się także bezpośrednio na lepszą obsługę zastosowanych w NAS-ach QNAP-a komponentów sprzętowych – w nowej wersji system jest bardziej wydajny w obsłudze pamięci NVMe, a to za sprawą zmian wprowadzonych w sterownikach do PCIe. Dzięki nim możliwe jest uruchomienie trybu akceleracji sprzętowej pamięci podręcznej, co będzie odczuwalne nawet w scenariuszach, gdy dostęp do plików w tej samej lokalizacji uzyskują jednocześnie różni użytkownicy. Dzięki aktualizacji systemowego jądra do wersji 5.10 poprawę wydajności odczują także posiadacze NAS-ów z procesorami AMD.

Kolejne nowości czekają na użytkowników już na etapie instalacji – interfejs został uproszczony, dodano możliwość utworzenia konta administracyjnego już na etapy instalacji, zaś w tle całego procesu inicjalizacji do najnowszej wersji aktualizowany jest firmware. Gołym okiem zmiany widoczne są zresztą także na pulpicie nowego QTS-a – nowa tablica informacyjna w znacznej mierze upraszcza i automatyzuje konfigurację systemu, znacząco zoptymalizowano działanie środowiska graficznego, zaś w menu głównym pojawiła się wyszukiwarka, dzięki której ułatwiono wyszukiwanie poszczególnych aplikacji.

Warto także poświęcić szczególną uwagę jednej z najważniejszych nowości w QTS w kwestii dostępnego na platformie oprogramowania – system jest odtąd zintegrowany z TeamViewerem, popularnym i cenionym narzędziem wykorzystywanym do uzyskiwania zdalnego dostępu do urządzeń. W QTS 5.0 nic nie stoi na przeszkodzie, by administratorzy mogli wygodnie zarządzać NAS-ami z poziomu multiplatformowego klienta TeamViewera z dowolnego miejsca w pełnym trybie graficznym. Co ważne, połączenie jest szyfrowane 256-bitowym kluczem, zaś IP podlega maskowaniu.Ciekawe możliwości otwiera rozbudowa NAS-a o akceleratory SI, dzięki którym możliwe jest m.in. rozpoznawanie twarzy na nagraniach z monitoringu wizyjnego.

Rzecz jasna premiera nowej wersji systemu operacyjnego nie mogłaby się obejść bez usprawnień w kwestii obsługi protokołów, za pośrednictwem których łączymy się z urządzeniem – QTS 5.0 obsługuje już zatem TLS 1.3, OpenSSL, dodano także polityki bezpieczeństwa dla protokołu HTTP oraz umożliwia importowanie certyfikatów SSL dla konkretnych serwerów, z którymi łączyć ma się NAS. Duże znaczenie z punktu widzenia rozbudowy funkcjonalności systemu ma także nawa aplikacja QuFTP, dzięki której QNAP NAS działa jako serwer FTP z szyfrowanym połączeniem SSL/TLS, kontrolą przepustowości QoS, ustawianiem ograniczeń transferu FTP lub ograniczeń prędkości dla użytkowników i grup. Więcej informacji znaleźć można pod adresem qnap.com.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"