Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Infrastruktura serwerowa przeznaczona dla chmury

Data publikacji: 23-09-2021 Autor: Marcin Bieńkowski

Z roku na rok chmura, czy to prywatna, czy publiczna, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jednak z punktu widzenia klienta nie jest ważne, jaki sprzęt został użyty do jej budowy. Istotne są udostępniane zasoby. Sprawa zaczyna wyglądać nieco inaczej, w chwili gdy firma potrzebuje wdrożyć u siebie chmurę prywatną lub hybrydową. Wówczas to od zainstalowanych serwerów zależy stabilność, moc obliczeniowa i wydajność systemu.

 

Systemy serwerowe, na których od strony sprzętowej zbudowana jest chmura prywatna, umożliwiają stworzenie środowiska chmurowego we własnej serwerowni lub na zasadzie usługi świadczonej w data center dla jednego dzierżawcy lub firmy. Dzięki temu użytkownicy końcowi zyskują szybki dostęp do istotnych – z biznesowego punktu widzenia – zasobów informatycznych. Prywatne chmury zapewniają kontrolę nad zabezpieczeniami, możliwości zastosowania rozwiązań zgodnych ze specyficznymi przepisami i ciągłość działalności, których oczekuje się od nowoczesnego centrum przetwarzania danych opartego na infrastrukturze zdefiniowanej programowo. Co więcej odpowiednia architektura zastosowanych systemów pozwala szybko i łatwo rozbudowywać infrastrukturę i łączyć zasoby, a użytkownicy mogą cieszyć się z zalet chmury obliczeniowej pracującej w firmowym środowisku lokalnym.

> Procesor

Sercem każdego komputera, w tym jednostki serwerowej, jest oczywiście procesor. Jeśli chodzi o układy serwerowe, to obecnie na rynku dostępne są kości serwerowe Intela trzeciej generacji z rodziny Xeon Scalable oraz, również trzeciej generacji, serwerowe procesory AMD EPYC 3, czyli układy z serii 7000. Rozwiązania oferowane przez obu producentów zoptymalizowano pod kątem obciążeń w chmurze, zadań korporacyjnych, algorytmów sztucznej inteligencji, w tym uczenia maszynowego, krytycznych aplikacji biznesowych, obliczeń HPC (ang. high performance computing), pracy w sieci, bezpieczeństwa i współpracy z systemami Internetu Rzeczy.

Są to oczywiście układy wielordzeniowe oparte na zrównoważonej, wydajnej architekturze, która zwiększa szybkość przetwarzania danych przez poszczególne rdzenie, z wydajnym kontrolerem pamięci i dużą przepustowością operacji We/Wy, tak aby przyspieszyć różnorodne obciążenia związane z pracą w środowisku chmurowym i centrach danych, w tym systemach brzegowych (edge computing). Procesory wyposażono w technologie wspomagające szyfrowanie, które zwiększają tym samym wydajność obliczeń intensywnie wykorzystujących proces kodowania informacji, w tym serwowanie stron internetowych SSL, infrastruktury 5G czy zapór sieciowych i systemów VPN. Tyle ogólnej charakterystyki, przejdźmy teraz do bardziej szczegółowego omówienia wykorzystywanych rozwiązań.

 

> Skalowalne procesory Intela

Podstawową, widoczną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy najnowszą a poprzednią generacją serwerowych procesorów Intela jest większa liczba rdzeni oraz zwiększenie wydajności w zadaniach wymagających wykorzystania sztucznej inteligencji. Układy z nowej rodziny Intel Xeon Scalable korzystają z nowej mikroarchitektury Sunny Cove i są częścią serwerowej, procesorowej platformy o kodowej nazwie Ice Lake-SP. Co ważne, jest to też pierwsza wielkoskalowa, wielordzeniowa architektura procesorów tego producenta przeznaczona dla centrów danych. Do produkcji nowych procesorów wykorzystano najnowszy, wdrożony w fabrykach Intela, 10-nanometrowy proces technologiczny SuperFin.

W porównaniu z poprzednikiem zwiększono liczbę rdzeni z 28 do maksymalnie 40 (odpowiednio modele Xeon Platinum 8280 oraz Xeon Platinum 8380), co daje 80 wątków w porównaniu z 56 wątkami w układach drugiej generacji. Nowa mikroarchitektura pozwoliła też zwiększyć do 20% liczbę wykonywanych w jednym takcie zegara instrukcji, a więc współczynnika IPC (ang. instructions per cycle) względem poprzedniej generacji układów Xeon Scalable, zgodnych z architekturą Cascade Lake i procesorową platformą Cascade Lake-SP. Niestety producent nie ujawnił dokładnej wartości współczynnika IPC – z nieoficjalnych, dostępnych w internecie informacji wynika, że jest to wzrost z ok. 2,00 instrukcji na cykl do IPC szacowanego na 2,35–2,38.

Intel twierdzi, że dzięki temu średni wzrost wydajności wynosi około 46%, a dla wnioskowania z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji dochodzi nawet do 74%, co jest istotne we wszelkiego rodzaju zastosowaniach związanych z analityką biznesową (Business Inteligence). Z istotnych usprawnień warto zwrócić uwagę na ośmiokanałowy interfejs pamięci DDR4-3200 z obsługą modułów o łącznej pojemności do 6 TB, w tym do 2 TB pamięci DRAM i do 4 TB pamięci Optane DCPMM 200 (wcześniej obsługiwane były wyłącznie sześciokanałowa pamięć DDR4-2933 o pojemności do 1 TB oraz 1,5-TB pamięć Optane DCPMM 100).

Zwiększono też z 48 do 64 liczbę linii PCIe, zastępując przy okazji wersję 3.0 tej magistrali wersją 4.0 – 128 linii w konfiguracjach dwuprocesorowych. Nowa generacja układów oferuje zatem znacznie lepszy zestaw interfejsów We/Wy. Jak już wspomniano przed chwilą, część z nowych modeli procesorów obsługuje pamięci Intel Optane Persistent Memory 200, a większość z nich wspiera technologię Intel SGX (Software Guard Extensions). Technologia ta oferuje sprzętowe szyfrowanie pamięci, które izoluje określone dane i kod aplikacji w pamięci. Intel SGX pozwala też na przydzielenie kodu użytkownika do prywatnych regionów pamięci, zwanych enklawami, które są chronione przed procesami działającymi na wyższych poziomach uprawnień.

Przyglądając się nowej architekturze, należy też wspomnieć o zmienionej konfiguracji pamięci podręcznej. Teraz w przypadku pamięci cache L1 ma ona po 48 KB na każdy rdzeń, poziom L2 to 1,25 MB na rdzeń, a pamięć L3 oferuje pojemność 1,5 MB na rdzeń. Łącznie wprowadzono 38 nowych procesorów. Warto jednak zauważyć, że procesory są zgodne z nową podstawką LGA 4189 i mogą pracować tylko w konfiguracjach jedno- i dwuprocesorowych.

Rdzeń Sunny Cove używany w procesorach serwerowych Ice Lake-SP ma również pewne ulepszenia, które nie występują w rdzeniach o tej architekturze dla stacji roboczych. Oprócz większej pamięci L2 obejmują drugą jednostkę Fused Multiply Add (FMA). Pamięć podręczna L2 zwiększa ogólną przepustowość, a dodatkowy FMA pomaga zwiększyć przepustowość obliczeń wektorowych AXV-512.

Tradycyjnie też Intel przydzielił różne modele do konkretnych zastosowań i platform, dzieląc je na serie Platynową, Złotą i Srebrną. Dodatkowo procesory w wersji z literą Y obsługują technikę Intel Speed Select Technology, seria N kierowana jest do platform sieciowych, litera T oznacza, że układy mogą długo pracować w wysokiej temperaturze, serie P i V są zoptymalizowane pod kątem wirtualizacji i środowiska chmurowego, a Q mają modele przeznaczone do chłodzenia cieczą.

 

[...]

 

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"