Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

LENOVO THINKCENTRE M75Q 2

Data publikacji: 23-09-2021 Autor: Grzegorz Wieczorek

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz korporacje – mimo rosnącej oferty świetnie wykonanych ultrabooków i urządzeń hybrydowych o imponującej przy swoich wymiarach specyfikacji sprzętowej – zachowują zainteresowanie komputerami nieco bardziej stacjonarnymi. Dostrzega to między innymi Lenovo, które niedawno dostarczyło na rynek urządzenie Lenovo ThinkCentre M75q wraz z ciekawym zestawem urządzeń peryferyjnych.

 

Dziś wiemy już, że powtarzane od lat zapewnienia o nastaniu ery post-PC możemy – przynajmniej na razie – włożyć między bajki. Owszem, smartfony są coraz potężniejsze, jednak sieciowe narzędzia analityczne wykazują coraz mniejszą popularność tabletów, zaś wszelkiej maści próby łączenia smartfonów z komputerami, jak np. Microsoft Continuum, Samsung DeX czy Ubuntu Convergence, nie wyrosły na nic ponad ciekawostkę. Po migracji Maców na architekturę ARM na dobrej drodze do zapewnienia kompletnej konwergencji i zatarcia granic pomiędzy klasami urządzeń zdaje się być Apple, lecz zapewne jeszcze wiele wody upłynie, zanim granice te faktycznie przestaniemy dostrzegać.

Ogromny wpływ na rynek PC miała rzecz jasna także pandemia – z miesiąca na miesiąc sprzedaż pecetów szybowała w górę i dotyczy to nie tylko komputerów mobilnych, ale także solidnych, stacjonarnych stacji roboczych. Przy czym ich stacjonarność nie stoi już dziś w sprzeczności z kompaktowymi wymiarami – gdy najlżejsze 14-calowe ultrabooki ważą dziś ok. 900 gramów, Lenovo ThinkCentre M75q ma masę wynoszącą ledwie 1,32 kg. A pamiętać należy przecież, że przy wyborze tej klasy sprzętu zyskujemy niedostępne dla szeroko pojętych komputerów mobilnych zalety: wydajność wysokonapięciowych procesorów oraz możliwość wygodnej rozbudowy zarówno pamięci operacyjnej, jak i masowej.

 

> Pierwsze skrzypce

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie na półce kompaktowych stacjonarnych komputerów osobistych kierowanych do klienta biznesowego i specjalistów IT wyróżniły się produkty Lenovo, czego przykładem może być stacja Lenovo ThinkCentre M75q. Wyróżniły i to pod kilkoma względami. Zanim jednak przejdziemy do ich omawiania, dokonajmy autopsji, czyli przyjrzyjmy się specyfikacji sprzętowej. W najbardziej zaawansowanym wariancie pierwsze skrzypce gra procesor AMD Ryzen 7 PRO 4750GE – montowana na sockecie AM4/1331 8-rdzeniowa i 16-wątkowa jednostka taktowana do 3,1 GHz w standardowym trybie pracy oraz do 4,3 GHz w trybie turbo, przy czym zachowano 35-watowe TDP. Procesor wyposażony jest w 512 kB cache L1, 4 MB L2 oraz 8 MB M3. Całość została wykonana w siedmionanometrowym procesie technologicznym (według nomenklatury stosowanej przez TSMC) i z użyciem tranzystorów FinFET.

Wzmianka o zastosowanym sockecie nie jest przypadkowa – na forach trwają żywe dyskusje nad terminem, w którym bieżący standard zostanie zastąpiony przez AM5, jednak oficjalnych potwierdzeń ze strony AMD jak dotąd brakuje. W dokumentacji znaleźć możemy szczątkowe informacje, że AM5 może pojawić się na rynku już w bieżącym roku, a naiwnie byłoby mieć nadzieję, że przy okazji kolejnych procesorów AMD pojawią się także modele kompatybilne ze starszymi gniazdami. Sytuacja jest jednak i tak po stokroć bardziej komfortowa niż w przypadku procesorów konkurencji – ta zmienia sockety niemalże z generacji na generację procesorów, de facto wymuszając na klientach częstą i kosztowną wymianę płyt głównych. Nie sposób także pominąć faktu, że inwestycje w płyty główne z socketami, które dopiero co pojawiły się na rynku, mogą narażać użytkowników na kontakt z chorobami wieku dziecięcego nowej platformy.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"