Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Windows update for business

Data publikacji: 14-07-2021 Autor: Maciej Olanicki

Gdyby zapytać użytkowników i administratorów systemów Windows o największą wadę tego systemu operacyjnego, to duża część z nich zapewne wymieniłaby mechanizm aktualizacji. W porównaniu z systemami Apple'a, gdzie w użyciu jest system podmienianych obrazów, czy dystrybucjami Linuksa, gdzie system często można zaktualizować bez restartu, Windows Update wypada po prostu kulawo. Na szczęście Microsoft opracował narzędzia, które mogą znacząco ułatwić pracę administratorów.

 

Problemy z aktualizacjami Windowsa można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należy zaliczyć samo działanie Windows Update. Zarządzanie aktualizacjami za pośrednictwem natywnego mechanizmu Windowsa jest żmudne, a kontrola użytkownika czy administratora jest ograniczona. Co prawda w Windowsie 10 wprowadzono szereg usprawnień – jak choćby możliwość ustawiania preferowanych godzin aktualizacji czy też wstrzymywania aktualizacji na określony czas. To jednak dla większości użytkowników nie rozwiązuje problemów, gdyż nadal sam proces uaktualniania systemu jest mocno inwazyjny. Nie zawsze można wyłączyć komputer bez konieczności aktualizacji (co wypada szczególnie irytująco, gdy mieliśmy w planach tylko szybki restart), zaś instalacja nowych elementów bywa niezwykle czasochłonna.

 

Drugi problem to jakość samych aktualizacji. Po ukończeniu prac nad pierwszą wersją Windowsa 10 Microsoft zdecydował się na diametralne zmiany w procesie testowania kolejnych kompilacji Windowsa 10. Zamiast wykwalifikowanego działu ekspertów profesjonalnie zajmujących się testowaniem oprogramowania Microsoft postawił na społeczność. Tak powstał program Windows Insider, w ramach którego każdy zainteresowany może otrzymywać kompilacje testowe Windowsa 10 i samodzielnie sprawdzać nowości, a następnie raportować ewentualne problemy producentowi. Decyzja ta okazała się brzemienna w skutkach. Jakość aktualizacji spadła dramatycznie, czego apogeum mogliśmy zaobserwować pod koniec 2018 roku. Wówczas to wersja 1809 doprowadziła między innymi do takich problemów jak bezpowrotne usuwanie plików z komputerów użytkowników, co poskutkowało wstrzymaniem aktualizacji. Do szerokiej dystrybucji doszło dopiero w kwietniu następnego roku.

 

> DAMAGE CONTROL

 

Taki stan rzeczy spowodował, że Microsoft musiał znacząco zrewidować swój pierwotny plan publikowania dużych nowych wersji Windowsa (tzw. feature updates) w sześciomiesięcznych interwałach. Dziś mamy tak naprawdę do czynienia z jedną „dużą” aktualizacją na rok i garścią poprawek publikowaną oddzielnie. Zmieniono także sam harmonogram dystrybucji – dodano specjalny okres testowy oraz wprowadzono model priorytetyzacji najgroźniejszych błędów, nawet jeśli występowały one na maszynach uczestników programu Windows Insider relatywnie rzadko. Do Windows Update trafiły także wspomniane funkcje opóźniania aktualizacji, co szczególnie wpłynęło właśnie na tempo popularyzacji feature updates, które w tej chwili można zainstalować nawet rok po ich pierwotnym udostępnieniu.

To jednak nadal nie rozwiązuje wszystkich bolączek Windows Update w stu procentach i wciąż mamy do czynienia ze zgłoszeniami większych lub mniejszych problemów, powodowanych także przez comiesięczne biuletyny bezpieczeństwa. W odpowiedzi Microsoft zaprezentował w ostatnim czasie nowe narzędzia administracyjne pozwalające skuteczniej zapanować nad Windows Update.

 

[...]

 

Dziennikarz, redaktor, bloger. Entuzjasta i popularyzator wolnego oprogramowania. Redaktor prowadzący „IT Professional”.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"