Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Rozwój łańcuchów bloków

Data publikacji: 27-05-2021 Autor: Adam Kamiński

Termin DLT stosowany był już lata temu, ale do powszechnego użycia wszedł stosunkowo niedawno. Stało się to w chwili, gdy rozproszone bazy danych zostały uzbrojone w kryptografię i mechanizmy uzgadniania. A także za sprawą blockchaina i powiązanej z nim waluty.

 

Distributed Ledger Technology (DLT)to każda platforma informatyczna, która potrafi w sposób przewidywalny i bezpieczny korzystać z matrycy komunikacyjnej, jaką jest sieć o architekturze rozproszonej. Najbardziej znaną technologią rozproszonego rejestru jest blockchain. O łańcuchu bloków pisaliśmy już dużo, jednak nie sposób przedstawiać innych technologii rozproszonego rejestru bez przypomnienia tej najpowszechniejszej i najbardziej popularnej.

Nie tylko kryptowaluta

Choć blockchain stał się popularny głownie za sprawą kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin i EOS, potencjał tej technologii daleko wykracza poza rynek kryptowalut.

Jednym z kluczowych celów blockchaina jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w cyfrowej postaci, rozproszonej po sieci, w takich samych kopiach. Istotna jest też trwałość danych – dopóki blockchain pozostaje aktywny, dostępne są wszystkie wprowadzone do niego dane, ponieważ każdy węzeł systemu dysponuje pełną kopią łańcucha bloków. W naturalny sposób eliminuje to pojedyncze punkty awarii i konieczność zapewnienia redundancji systemu. Integralność, niezmienność i transparentność zapisanych danych umożliwiają przeprowadzanie szczegółowych audytów zarejestrowanych transakcji.

Technologia łańcucha bloków rozwiązuje problem wielokrotnego wysłania tych samych danych w rozproszonych sieciach transakcyjnych, eliminując potrzebę korzystania z centralnych podmiotów rozliczeniowych. Trzeba pamiętać jednak o tym, że przy spojrzeniu z innej perspektywy niemal każda z wymienionych zalet może być wadą. Brak centralnego punktu sieci może oznaczać brak kontroli, a transparentność może przekładać się na – nie zawsze pożądaną i korzystną w biznesie – jawność.

Blockchain jako DLT

Blockchain to technologia, która pozwala gromadzić oraz przesyłać informacje w zdecentralizowanych bazach danych w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer. W przypadku łańcucha bloków rejestr rozproszony najczęściej ma charakter otwartoźródłowy, co oznacza, że uczestnicy posiadający co do zasady tożsame uprawnienia mogą wprowadzać, zapisywać, udostępniać oraz przechowywać dowolne dane. Mają oni wgląd do całej historii operacji, ale jednocześnie nie mogą edytować żadnych związanych z nimi danych. Każda transakcja, która została zapisana w blockchainie, zostaje w nim utrwalona na stałe.

Rozproszony rejestr operacji jest obsługiwany nie przez jeden scentralizowany serwer, lecz połączone ze sobą w sieć węzły. Rejestr tworzą bloki, które zawierają operacje przeprowadzane w tej sieci, znakowane czasem i w ten sposób następuje ich uwierzytelnienie (co może stwarzać pewne problemy, patrz ramka „Stemple czasowe”). Pojedynczy blok składa się z nagłówka i danych. Każdy następny zawiera odwołanie do bloku poprzedniego, dlatego też nie ma możliwości zmiany transakcji bez zmiany wszystkich kolejnych bloków. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji. Po wypełnieniu informacjami powstaje następny blok danych, a za nim kolejny, tworząc w ten sposób łańcuch. W łańcuchu średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o transakcjach, np. handlowych, udziałów, akcji, stanów własności, sprzedaży, kupna wytworzeniu energii elektrycznej, kupnie lub sprzedaży walut, w tym kryptowalut (w przypadku bitcoina system co 10 minut rozprowadza wśród „kopaczy” po 25 nowych coinów).

Blockchain zapewnia swoim użytkownikom prywatność, której jednak nie można mylić z anonimowością. W praktyce sieć jest pseudoanonimowa, gdyż strony transakcji mogą poznać swoje adresy publiczne. Ponadto każde takie konto zawiera historię transakcji, do której wszyscy użytkownicy mają swobodny dostęp. Dlatego o pełnej anonimowości nie może być tutaj mowy.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"