Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

AlmaLinux

Data publikacji: 29-04-2021 Autor: Maciej Olanicki
Alma Linux w wariancie stacji...

Decyzja Red Hata o porzuceniu rozwoju CentOS-a była dla wielu wstrząsem. Wolny wariant Red Hat Enterprise Linux był systemem operacyjnym o ogromnym znaczeniu, nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrośli potencjalni następcy. Jednym z nich jest Alma Linux, którego stabilną wersję może już testować każdy.

 

Można odnieść wrażenie, że Red Hat ugiął się pod naporem krytyki ze strony społeczności skupionej wokół CentOS-a.
Z początku bowiem otwarcie stwierdzał, że wariant CentOS Stream nie jest rozwijany po to, by móc obsłużyć wszystkie przepływy pracy, z jakimi radził sobie CentOS. To z kolei użytkownicy zinterpretowali jako pozostawienie ich na lodzie i traktowanie społeczności open source lekceważąco. Zwłaszcza że nie chodziło o kolejną desktopową dystrybucję, lecz o system operacyjny klasy enterprise wykorzystywany na dużą skalę między innymi do celów naukowo-badawczych.

Zapewne ten czynnik, w połączeniu z aktywnością m.in. Canonicala, który polecał jako zamiennik CentOS-a Ubuntu, skłonił kapeluszników do złagodzenia kursu. W pierwszej kolejności zdecydowano o udostępnieniu za darmo Red Hat Enterprise Linuksa dla zespołów wykorzystujących maksymalnie 16 serwerów produkcyjnych, a następnie licencję zmodyfikowano tak, aby z RHEL-a
korzystać można było bezpłatnie na potrzeby produkcji oprogramowania open source.

Mimo to niesmak pozostał, a rozszerzanie dostępności darmowego RHEL-a nie zniechęciło twórców potencjalnych następców CentOS-a. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest premiera stabilnej wersji systemu Alma Linux rozwijanego wcześniej pod nazwą Project Lenix.

ZAŁOŻENIA

O Alma Linuksie nie sposób mówić bez kontekstu wcześniejszych doświadczeń jego twórców. Za dystrybucję odpowiadają bowiem ci sami specjaliści dostarczający na rynek system Cloud Linux, który zresztą także bazujący na CentOS-ie. Można więc uznać, że twórcy mają w rozwijaniu autorskich forków systemów klasy enterprise wieloletnie doświadczenie. Cloud Linux to oprogramowanie wykorzystywane w centrach danych i w celu świadczenia usług hostingowych, które wykorzystuje między innymi jądro Open Virtuozzo i izolowane środowisko wirtualizacyjne LVE. Dystrybucja ma przekonywać także wysoką jakością świadczonego wsparcia, co przekonało ponad 4 tys. firm. Wśród nich wymieniane są choćby Dell czy Liquid Web.

Alma Linux to rzecz jasna odrębny byt, który znaleźć ma inne zastosowania. Nie oznacza to jednak, że obie dystrybucje nie są ze sobą powiązane. Wręcz przeciwnie, twórcy deklarują, że Alma całymi garściami czerpać będzie z dorobku starszego brata, choćby ze względu na 10-letnie doświadczenie spinania cyklu wydawniczego RHEL-a z Cloud Linuksem. Założenia przyświecające rozwojowi Alma Linuksa są ambitne – twórcy deklarują między innymi, że system, pozostając całkowicie wolny i darmowy, będzie odpowiadał 1:1 kolejnym wydaniom Red Hat Enterprise Linuksa, pozostając z nim w 100-procentowej zgodności binarnej. Ponadto udostępnianie łatek i prace utrzymaniowe będą trwały przynajmniej do roku 2029. Ponadto Cloud Linux ma inwestować w Alma Linux co roku około 1 mln dolarów, a podczas rozwoju systemu priorytetowo traktowany będzie głos społeczności.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"