Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

WINDOWS SERVER 2022

Data publikacji: 29-04-2021 Autor: Grzegorz Wieczorek

Podczas tegorocznej odsłony konferencji Ignite nieco w cieniu nowości w usługach Azure znalazł się Windows Server. Nie oznacza to jednak, że serwerowy system jest przez Microsoft traktowany po macoszemu. Wręcz przeciwnie, trwają intensywne prace nad ważnymi nowościami.

 

Wostatnim czasie korporacja udostępniła członkom programu Windows Insider nową kompilację testową systemu Windows Server 2022, którego premiery spodziewamy się w drugiej połowie br. Jest to okazja do prześledzenia kierunku rozwoju serwerowego oprogramowania Microsoftu i nowości w samym systemie. Zwłaszcza że tych w różnych obszarach jest sporo i trudno je skategoryzować inaczej niż jako zmiany ważne i potrzebne. Warto przy tym zaznaczyć, że kolejne wydanie systemu zostanie udostępnione w ramach Long-Term Servicing Channel.

 

Nowości w bezpieczeństwie

Sporo nowości pojawiło się w funkcjach systemu związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Bodaj najważniejszą z nich jest implementacja sprzętowo-software’owej koncepcji secured-core server. Jest ona o tyle ciekawa, że integruje główny serwerowy system Microsoftu wykorzystywany on-premises z rozwiązaniami stosowanymi w chmurze Azure, co – jak się okaże – jest ważnym czynnikiem w rozwoju Windows Server.

Model secured-core server przewiduje trzy główne filary serwerowego bezpieczeństwa. Pierwszym z nich jest stosowanie sprzętowej ochrony najwrażliwszych informacji w ramach Trusted Platform Module 2.0. Drugi stanowić ma odpowiedź na wzrastającą liczbę ataków wykorzystujących firmware z powodu ich dostępu do wysokich uprawnień. Aby przed nimi chronić, Microsoft stosować będzie mechanizm dynamicznie zarządzający źródłem zaufania (DTRM). Trzecim filarem bezpieczeństwa ma być wirtualizacja, stanowiąca dodatkową warstwę abstrakcji, która może chronić na przykład przed koparkami kryptowalut, gdyż te – nawet gdy do infekcji dojdzie – będą mogły wykorzystywać zasoby wyłącznie jednej maszyny wirtualnej, zaś zwiększone zapotrzebowanie zostanie automatycznie zidentyfikowane przez hipernadzorcę.

Secured-core server to zaledwie jeden z elementów nowego, wielowarstwowego zabezpieczania serwerów z Windowsem. Domyślnie włączone będzie HTTPS oraz TLS 1.3, zaś dane przesłane za pośrednictwem protokołu SMB będą mogły na życzenie administratora zostać szyfrowane zgodnie ze standardem AES-256, gdyż ruch ten będzie odtąd realizowany przez protokół QUIC, a nie TCP.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"