Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Korzyści z architektury hiperkonwergentnej

Data publikacji: 04-03-2021 Autor: Marcin Bieńkowski

Zaglądając do słowników języka polskiego, szybko można odnaleźć znaczenie słowa „hiperkonwergencja”. Wyraz ten oznacza po prostu łączenie, upraszczanie lub spajanie. Tak też przez producentów sprzętu i oprogramowania dla centrów danych utożsamiana jest technologia hiperkonwergencji. Ma ona po prostu spajać w jeden system wszystkie elementy data center.

 

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest infrastruktura hiperkonwergentna, często określana też skrótem HCI (ang. Hyperconverged Infrastructure). Infrastruktura hiperkonwergentna to jeden kompleksowy system, łączący w sobie technologie, sprzęt oraz funkcje, które są charakterystyczne dla centrum danych, ale w jednym modułowym rozwiązaniu. Dzięki temu dział IT nie musi kupować, zarządzać osobno poszczególnymi komponentami data center, takimi jak serwery, macierze dyskowe czy infrastruktura sieciowa, a następnie konfigurować ich, instalując odpowiednie systemy operacyjne, hiperwizory i systemy wirtualizacji.

Innymi słowy, HCI integruje w sobie trzy warstwy tradycyjnej infrastruktury centrum danych – moc obliczeniową, pamięć masową oraz sieć – w jedną zwirtualizowaną i zarządzaną w sposób scentralizowany pulę zasobów. Dzięki temu system hiperkonwergentny może zapewnić wysoką wydajność, stabilność i dostępność zasobów dla wszystkich procesów biznesowych w organizacji. HCI pozwala ponadto znacząco uprościć środowisko serwerowe, które w tradycyjnym modelu składa się z serwerów różnych generacji pochodzących od wielu dostawców. Na serwerach tych zainstalowane są zazwyczaj różne systemy operacyjne, zarządzane przez różnego typu wirtualizatory współpracujące z różnymi macierzami dyskowymi, połączonymi przez różnego rodzaju urządzenia sieciowe.

Dzięki systemom HCI cała infrastruktura pochodzić będzie od jednego dostawcy, co pozwala nią w prosty sposób zarządzać i skalować w zależności od aktualnych biznesowych potrzeb organizacji. Aby zwiększyć wydajność infrastruktury HCI, wystarczy rozbudować ją o kolejny węzeł/moduł, co trwa zwykle nie więcej niż kilka godzin. Tymczasem rozbudowa centrum danych w starym modelu może zająć nawet kilka tygodni.

 

> Infrastruktura definiowana programowo

 

Aby połączyć ze sobą wszystkie wymienione elementy, twórcy infrastruktury hiperkonwergentnej musieli posłużyć się modelem infrastruktury definiowanej programowo, który wirtualizuje wszystkie elementy konwencjonalnych sprzętowych systemów. Tak więc HCI obejmuje co najmniej zwirtualizowane sterowanie i przetwarzanie (hiperwizor), pamięć masową definiowaną programowo i zwirtualizowane sieci (sieci definiowane programowo). Warto podkreślić, że systemy HCI działają zwykle na sprzedawanych komercyjnie serwerach wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie.

Podstawowa różnica między infrastrukturą konwergentną (czyli grupującą różne, sprzętowe technologie IT) a infrastrukturą hiperkonwergentną polega na tym, że w HCI zarówno sieć pamięci masowej, jak i podstawowe abstrakcje pamięci masowej są implementowane wirtualnie – w oprogramowaniu (na hiperwizorze lub za jego pośrednictwem) – a nie fizycznie, w sprzęcie.

Dzięki zdefiniowanej programowo infrastrukturze wszystkie aspekty centrum danych są połączone na jednym fizycznym serwerze, tworząc pulę zarządzanych programowo zasobów. Hiperkonwergentna platforma wykorzystuje narzędzia programowe do połączenia standardowego serwera, zasobów sieciowych i pamięci masowej, tworząc jedno łatwe do wdrożenia, zarządzania i skalowania urządzenie. Eliminuje to potrzebę posiadania oddzielnych serwerów, macierzy pamięci i sieci, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego centrum danych. Architektura HCI rozwiązuje takie kwestie jak:

 

  •     konieczność korzystania z drogiego, dedykowanego sprzętu;
  •     niewystarczające wykorzystanie zasobów;
  •     złożone procesy wdrażania i skalowania;
  •     niemożność szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe;
  •     problemy ze skalowaniem, niezgodnością i wydajnością;
  •     wyzwania związane z integracją i zarządzaniem heterogeniczną infrastrukturą;
  •     korzystanie z różnych dostawców i usługodawców IT.

 

[...]

 

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"