Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Zwiększona produktywność z Microsoft Teams

Data publikacji: 28-12-2020 Autor: Grzegorz Kubera
Nowe zagadnienia warto...

Platforma Teams stała się popularna w wielu firmach – zdecydowanie ułatwia pracę zdalną, służy do sprawnej komunikacji. Narzędzie to – ze względu na swoją powszechność oraz dostępność – przechodzi liczne aktualizacje. By jednak w pełni korzystać z  rozbudowanej aplikacji, warto poznać jej wszystkie funkcje i dodatki.

 

Im częściej korzystamy z MS Teams, tym więcej wiadomości i danych przechowuje aplikacja. Po kilku tygodniach użytkowania łatwo zapomnieć, gdzie znajduje się dany plik czy ważna informacja. Microsoft oferuje więc funkcję wyszukiwania, która działa bezpośrednio w Teamsach. Wyszukiwarka obsługuje sporo komend i haseł kluczowych, które pozwalają zawężać wyniki. Komendy Keyword Query Language przedstawiono w ramce KQL, czyli jak szukać w Teamsach – mogą one zaoszczędzić sporo czasu w codziennym użytkowaniu.

 

> USPRAWNIONA KOMUNIKACJA

 

Przydatną funkcją jest używanie tagu @ na czacie grupowym. Jeśli w dyskusji bierze udział kilka osób, warto oznaczać wiadomości adresowane do poszczególnych użytkowników w formie: @jan_kowalski + treść wiadomości. Dzięki temu dana osoba od razu wie, że nasza wiadomość jest skierowana do niej i to od niej oczekujemy reakcji, odpowiedzi. Powiadomienia o aktywnościach innych użytkowników powinny być skonfigurowane zgodnie z naszymi potrzebami. Tak, żebyśmy np. od razu wiedzieli, że zostaliśmy oznaczeni w danej dyskusji lub że pojawiły się nowe informacje w wybranych przez nas kanałach. Aby zmienić ustawienia powiadomień, przechodzimy do danego kanału i wybieramy trzy kropki obok jego nazwy – wyświetla się wówczas więcej opcji użytkowania. Następnie przechodzimy do Powiadomienia kanału, wybieramy Niestandardowe. Wyświetli się nowe okno, w którym możemy wprowadzić odpowiednie zmiany, np. włączyć pokazywanie powiadomień tylko wtedy, gdy jesteśmy w danym kanale, czy też włączyć wzmianki – otrzymywanie powiadomień, gdy ktoś wymieni nas z tagiem @ w wiadomości.

 

Warto dodać, że jeśli włączymy powiadomienia w trybie Baner i kanał informacyjny, będą one wyświetlane również w formie niewielkich okienek w Windows, w prawym dolnym rogu paska zadań. Powiadomienia możemy skonfigurować również na poziomie globalnym – dla całej aplikacji. W tym celu wystarczy przejść do Ustawienia i wybrać Powiadomienia. Teams oddziela kanały i czaty, co nie jest zbyt pomocne, gdy chcemy szybko wysłać komuś wiadomość prywatną, a akurat jesteśmy w samym środku rozmowy grupowej. Na szczęście jest na to sposób. Należy kliknąć na profil danej osoby – pojawi się okno z kilkoma opcjami do wyboru, łącznie z polem wiadomości na samym dole. Jeśli wpiszemy w to pole treść wiadomości, zostanie ona wysłana jako prywatna do danego użytkownika, a my nie będziemy musieli opuszczać czatu grupowego.

 

Kolejna wygodna funkcja to opcja zamieniania czatu w rozmowę audio lub wideo. Aby do kogoś zadzwonić albo połączyć się z kamerą, wystarczy kliknąć jego profil i wybrać odpowiednią ikonę. Kiedy prowadzimy rozmowę audio/wideo, warto wiedzieć, że możemy korzystać z funkcji nagrywania spotkań, udostępniać ekran, jak również przesyłać pliki do wskazanych uczestników. To właśnie tego typu funkcje sprawiają, że Microsoft Teams coraz częściej jest kojarzony z aplikacją bardziej do współpracy online, a nie tylko z narzędziem komunikacji cyfrowej. Ponadto do danego kanału można dodawać różne zakładki. Domyślnie bowiem Teamsy wyświetlają Wpisy, Pliki i Wiki (edytor tekstu), ale jest też opcja rozszerzona – załączanie stron, konkretnych plików, jak również aplikacji użytkowych typu Trello lub Zendesk. Wystarczy tylko kliknąć ikonę plusa widoczną obok Wiki, a następnie wybrać i skonfigurować właściwą zakładkę.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"