Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

QTS w modelu pay-as-you-go

Data publikacji: 26-11-2020 Autor: Marcin Jurczyk
Dotychczasowi użytkownicy...

Wszechstronność dostępnych na rynku rozwiązań typu NAS pozwala mnożyć liczbę scenariuszy wdrożeniowych, począwszy od funkcji typowo biznesowych, a kończąc na centrum rozrywki. QNAP zrobił kolejny krok w kierunku jeszcze większej elastyczności i dostępności swoich rozwiązań.

 

Rozwiązania NAS firmy QNAP to chyba najpopularniejsze produkty tego typu na polskim rynku. Testy różnorodnych serwerów NAS tej firmy pojawiały się często na łamach „IT Professional” (łącznie pięć testów oraz jedno porównanie QNAP–Synology–Netgear). Z upływem lat tajwański producent wprowadzał coraz więcej ciekawych i przydatnych funkcji na poziomie podstawowego systemu operacyjnego QTS, jak chociażby wsparcie dla natywnej wirtualizacji w ramach serwera NAS (Virtualization Station) oraz konteneryzacji (Container Station). Poza własnymi aplikacjami sukcesywnie pojawiało się również wsparcie dla popularnych projektów zewnętrznych, uzupełniających wachlarz możliwości QNAP-a. W międzyczasie pojawiły się także inne rodziny systemów operacyjnych. Najpierw ukazał się oparty na FreeBSD oraz na plikach ZFS system QES, a wraz z nim serwery NAS z dwoma kontrolerami w architekturze active-active, przeznaczone dla bardziej wymagających klientów biznesowych. Brakowało tu mnogości aplikacji dobrze znanych z QTSa, a zastosowanie ZFS-a miało stanowić o sile i wysokiej dostępności do danych. Nieco później pojawił się QuTS hero, czyli system bazujący na jądrze Linuxa wraz z dobrze znanym interfejsem i możliwościami QTSa, ale wspierający system plików ZFS zamiast stosowanego dotychczas systemu EXT4. W sierpniu tego roku firma QNAP (Quality Network Appliance Provider) wyszła o krok naprzód, prezentując system QuTScloud – wersję QTS-a zoptymalizowaną pod kątem zastosowania w środowisku chmury prywatnej i publicznej.

Architektura


QuTScloud to nic innego niż stary, dobrze znany, najpopularniejszy system operacyjny firmy QNAP umożliwiający instalację na wybranych platformach chmurowych oraz hypervizorach. Oznacza to, że producent zgodził się, by użytkownicy korzystali z platformy softwarowej bez konieczności jej zakupu wraz z dedykowanym sprzętem, tak jak było to dotychczas. Wśród oficjalnie obsługiwanych usługodawców chmurowych znajdziemy następujące marki: Alibaba Cloud, Amazon EC2, MS Azure, Catalyst Cloud, Contabo, DigitalOcean, Exoscale, Google Cloud, Huawei Cloud oraz Oracle Cloud. Oficjalne wsparcie oznacza, iż firma QNAP przetestowała działanie swojego systemu w tych chmurach i udostępnia również szczegółowe instrukcje wdrożeniowe dla każdego z preselekcjonowanych dostawców. QuTScloud to nie tylko chmura publiczna. Użytkownicy mogą także zdecydować się na wdrożenie NAS-a od QNAP we własnym środowisku wirtualnym, coraz częściej nazywanym chmurą prywatną. Wśród wspieranych hypervizorów znajdziemy KVM-a, MS Hyper-V, VMware ESXi oraz Proxmoxa. QuTScloud można również zainstalować z poziomu sklepu dla QNAP Virtualization Station, a więc można zagnieździć, instalację na posiadanym już serwerze QNAP. QuTSc-louda nie da się na razie zainstalować jako podstawowy system na serwerze fizycznym. Ograniczenie to wynika głównie z potencjalnych problemów ze sterownikami sprzętu stosowanymi przez różnych producentów.

 

Warstwa wirtualizacji pozwala znacznie uprościć listę wymagań. QuTScloud można uruchomić na wirtualnej maszynie posiadającej co najmniej 2 GB pamięci RAM (zalecane 4 GB) oraz jeden wirtualny rdzeń procesora. Oczywiście zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe zależy od tego, ilu użytkowników będzie korzystało z możliwości wirtualnego serwera NAS oraz z jakich funkcji chcemy skorzystać. Wybór ten rzutuje również na rodzaj licencji, w którą trzeba będzie się zaopatrzyć. Wirtualna wersja QTS-a sprzedawana jest w modelu subskrypcyjnym w dwóch wariantach rozliczenia – miesięcznym lub rocznym. Cena licencji startuje od poziomu 8,99 dol. za miesiąc i obejmuje instalację dla jednego rdzenia CPU. Producent podaje, że najmniejsza instancja powinna wystarczyć do obsługi od jednego do pięciu użytkowników, korzystających ze standardowych funkcji NAS. Koszt miesięcznej licencji będzie rósł wraz z liczbą licencjonowanych rdzeni CPU. Do wyboru jest osiem wariantów (1, 2, 4, 6, 8, 12, 16 oraz 24+), przy czym koszt miesięcznej subskrypcji dla maszyny wirtualnej posiadającej co najmniej 24 rdzenie wynosi 129.99 dol. Identyczne warianty licencjonowania w kontekście liczby rdzeni procesora dostępne są dla subskrypcji rocznej. Ceny w tym przypadku wahają się od 89,99 do 1299,99 dol., a więc jest to opcja bardziej opłacalna cenowo. QuTScloud obsługuje do 25 dysków wirtualnych, z czego pierwszy dysk dedykowany jest na potrzeby systemu operacyjnego. W celu utworzenia puli pamięci wymagane jest podpięcie dysków o rozmiarze co najmniej 144 GB (zalecane 200 GB).


Na potrzeby naszych testów producent udostępnił nam dwie instancje QuTScloud uruchomione w chmurze AWS. Każda z nich wyposażona była w dwa rdzenie CPU, 4 GB pamięci operacyjnej, jeden dysk systemowy o pojemności 532 MB oraz jeden dysk na dane o minimalnej rekomendowanej pojemności 200 GB. Pojedynczy dysk na dane użytkowników na pierwszy rzut oka może wyglądać jak pojedynczy punkt awarii. Trzeba jednak pamiętać, że instancje QuTScloud instalowane są w środowiskach wirtualnych, gdzie za ewentualną ochronę danych zazwyczaj odpowiada niższa warstwa w przypadku chmury prywatnej czy wybrany dostawca chmury publicznej. Tworzenie grup RAID jest oczywiście możliwe, tak samo jak w tradycyjnym systemie QTS, ale duplikowanie w ten sposób warstw ochrony danych może się wydawać bezcelowe. Oczywiście temat bezpieczeństwa przechowywanych w chmurze danych, wydajności wybranych dysków, dostępności czy różnicy w cenie zależy głównie od tego, na którego dostawcę chmury się zdecydujemy. Idąc dalej, można rozpatrywać implementację większej liczby instancji QuTScloud w kontekście rozproszenia regionalnego czy chociażby stref dostępności, tak aby awaria pojedynczego centrum przetwarzania danych w chmurze nie spowodowała utraty dostępu do danych. Synchronizację danych pomiędzy rozproszonymi geograficznie lokalizacjami jednego dostawcy usług chmurowych lub pomiędzy różnymi dostawcami można zaplanować w zależności od wymagań co do dostępności i wydajności. Może się ona odbywać z wykorzystaniem dostarczanych przez QNAP-a aplikacji, na poziomie woluminów, LUNów czy też migawek. Podobne rozważania mogą również dotyczyć wdrożenia we własnym, zwirtualizowanym środowisku firmowym. Najpopularniejszy scenariusz wdrożeniowy dotyczy jednak tych użytkowników, którzy dysponują już fizycznym rozwiązaniem NAS firmy QNAP i którzy chcieliby wykorzystać możliwości chmury hybrydowej, dysponując zarówno zasobami lokalnymi, jak też możliwościami chmury publicznej. A to wszystko oparte na dobrze znanym, przejrzystym i funkcjonalnym, a do tego scentralizowanym sposobie zarządzania całością.


> Funkcje


Możliwości systemu QuTScloud są niemal identyczne jak możliwości systemu QTS znanego z rozwiązań sprzętowych. Począwszy od sposobu organizacji pamięci dyskowej, poprzez interfejs zarządzania oraz dostępne aplikacje – trudno więc będzie znaleźć tu znaczące różnice. Owszem, liczba paczek dostępnych w App Center jest nieco mniejsza. Na chwilę obecną znajdziemy tu 51 programów, co nie stanowi nawet połowy tego, co oferują nam analogiczne rozwiązania sprzętowe. Nie zmienia to jednak faktu, iż QuTScloud wspiera większość mechanizmów pozwalających na efektywne zarządzanie danymi zarówno w kontekście koordynowania własnych zasobów, jak również biorąc pod uwagę możliwość synchronizacji danych z innymi serwerami NAS czy z usługami zewnętrznymi. Poza tym nie zabrakło również funkcji i aplikacji omawianych już wielokrotnie w przypadku testów innych rozwiązań firmy QNAP – chociażby QVPN Service (umożliwia bezpieczne połączenia VPN z innymi urządzeniami i użytkownikami zdalnymi), Malware Remover czy ochrona antywirusowa. Na QuTScloudzie uruchomimy również bez problemu Container Station czy aplikacje bardziej przydatne w domowym centrum rozrywki – Music Station, Video Station, QuMagie, Multimedia Console bądź Kazoo Server. Skupmy się jednak na kilku aplikacjach, które mogą być przydatne w najbardziej popularnych scenariuszach wdrożeniowych, łączących współpracę fizycznych serwerów NAS QNAP-a oraz wersji wirtualnej.


HybridMount pozwala korzystać z zasobów pamięci masowej dostawców chmury publicznej z prędkością charakterystyczną dla lokalnych udziałów dyskowych. Centralne zarządzanie uprawnieniami oraz integracja z wieloma innymi aplikacjami dostępnymi z poziomu QuTScloud, jak chociażby Qsirch czy File Station, ułatwiają wgląd w dane składowane w chmurze, a także usprawniają sposób zarządzania danymi. HybridMount to aplikacja umożliwiająca dostęp do zbiorów plikowych i obiektowych. Lista wspieranych dostawców usług chmurowych jest długa i znajdziemy na niej wszystkie najpopularniejsze (Amazon drive, S3, Azure, Dropbox, Google Cloud, Google Drive, IBM Cloud itp.), jak i te mniej popularne marki (Wasabi, qiniu.com, HKT, Backblaze itp.). Poza listą dostawców chmurowych HybridMount wspiera dowolne usługi zgodne z S3. Możliwe jest także zmapowanie zdalnych urządzeń NAS z wykorzystaniem protokołów CIFS/SMB, FTP/FTPS, NFS lub WebDAV, dzięki czemu w praktyce można uzyskać niemal nieograniczoną, spójną przestrzeń łatwo dostępną dla użytkowników lokalnych. Aplikacja HybridMount definiuje dwa tryby podłączenia zdalnych zasobów. Pierwszy z nich to funkcja bramy do wybranej usługi chmurowej. W tym przypadku serwer NAS staje się również pośrednikiem pomiędzy użytkownikami lokalnymi a wybranymi zasobami zdalnymi, realizując funkcję lokalnego bufora danych. Dzięki temu użytkownicy nie odczuwają niedogodności związanych z niewystarczającą przepustowością łącza internetowego. Ponadto funkcja bramy sprawdza się w przypadku współdzielenia plików pomiędzy wieloma lokalizacjami wyposażonymi w rozwiązania QNAP z zainstalowaną aplikacją HybridMount. Wykorzystanie rozwiązania z QuTScloud rozszerza dodatkowo wachlarz scenariuszy implementacyjnych. Dla użytkowników lokalnych dane z chmury mogą być dostępne za pośrednictwem udziałów CIFS/SMB, AFP, NFS oraz WebDAV. Minimalny rozmiar wolumenu przeznaczonego na potrzeby pamięci podręcznej to 20 GB. Administrator ma także możliwość modyfikacji domyślnych ustawień dotyczących rozmiaru pamięci podręcznej osobno dla odczytu oraz zapisu, a także maksymalnej zarezerwowanej pamięci podręcznej, dedykowanej na potrzeby plików o wysokim priorytecie, przechowywanych zawsze w cachu. Wraz z systemem QuTScloud dostępne są dwie licencje na aplikację HybridMount działającą w trybie bramy do przestrzeni dyskowej w chmurze publicznej. Dołączanie kolejnych zasobów chmurowych wymaga dokupienia kolejnych licencji (19,99 dol./rok/licencja lub mniej w przypadku paczek czterech lub ośmiu licencji). Integracja z innymi, wcześniej wspomnianymi aplikacjami ekosystemu QNAP-a możliwa jest jedynie wtedy, gdy korzystamy z trybu bramy. Drugi tryb podłączenia zasobów zdalnych to zwykłe podmontowanie na potrzeby przeglądania plików za pośrednictwem aplikacji File Station. Zasoby zdalne można zamontować z wykorzystaniem jednego z trzech protokołów: CIFS/SMB, FTP oraz WebDAV. Aplikacja File Station to jedyny sposób dostępu do danych zdalnych, zatem nie ma tu możliwości na wystawienie tego typu zasobów użytkownikom lokalnym za pośrednictwem popularnych protokołów dostępu, tak jak ma to miejsce w przypadku trybu bramy.
QNAP pozwala także na blokową transmisję danych do usługodawców chmurowych. W tym przypadku mamy do czynienia z aplikacją VJBOD Cloud, która podobnie jak HybridMount przekształca NAS w bramę, umożliwiającą przesyłanie jedynie bloków, które zmieniły się od poprzedniego zapisu. Dzięki temu możliwe jest dużo bardziej efektywne wykonywanie kopii zapasowych dużych zbiorów, jak chociażby bazy danych. W przypadku backupu plikowego konieczne byłoby przesłanie całego zrzutu bazy. Transfer na poziomie pojedynczych bloków pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na wykonanie kopii zapasowej. Wykorzystanie VJBOD Cloud podnosi także poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze. Po stronie dostawcy chmurowego mamy do czynienia z usługą dostępu obiektowego, a więc kopie zapasowe danych lokalnych automatycznie stają się nierozpoznawalne dla innych aplikacji niż VJBOD Cloud. Skoro mowa o mechanizmie blokowego dostępu do danych, to w kontekście danych źródłowych w grę wchodzą jedynie woluminy oraz jednostki LUN. Na chwilę obecną wspieranych jest 21 usług chmurowych, z którymi można zsynchronizować swój NAS. Po zainstalowaniu aplikacji VJBOD Cloud użytkownik otrzymuje jedną wieczystą licencję, pozwalającą podpiąć się do wybranej usługi w chmurze. Istnieje również możliwość dokupienia do ośmiu dodatkowych licencji. Dostęp blokowy ma również pewne ograniczenia wynikające ze sposobu dostępu do danych. W przypadku usługi VJBOD Cloud nie ma możliwości zarządzania danymi w chmurze za pośrednictwem aplikacji dostępnych w sklepie dla systemu QTS/QuTScloud. Dostęp lokalny dla woluminów w chmurze można uzyskać za pośrednictwem standardowych protokołów, jak SMB, NFS, AFP, FTP oraz WebDAV, a dla jednostek LUN poprzez protokół iSCSI. Kolejne ograniczenie to możliwość podłączenia tylko jednego serwera NAS jednocześnie do chmurowych woluminów lub jednostek LUN. Potencjalna awaria takiego lokalnego serwera NAS nie oznacza bezpowrotnej utraty dostępu do danych zdalnych. QNAP przewiduje możliwość podłączenia innego serwera NAS, z poziomu którego można przeprowadzić odtworzenie danych z wykorzystaniem mechanizmu migawek. Utrata dostępu do danych w chmurze nie ma z kolei wpływu na dostęp lokalny, gdyż to serwer NAS przechowuje oryginalne dane. Dotyczy to także innych mechanizmów bezpieczeństwa danych jak chociażby wsparcie dla migawek pamięci czy akceleracji dostępu z wykorzystaniem szybkiej pamięci podręcznej. Nie mogło również zabraknąć wsparcia dla szyfrowania wolumenów cloudowych, z wykorzystaniem algorytmu AES-256.


Poza aplikacjami HybridMount oraz VJBOD Cloud należy również wspomnieć o standardowej funkcji dostępu do zdalnych zasobów dyskowych innego NAS-a firmy QNAP, a mianowicie VJBOD (Virtual JBOD). Brak w nazwie członu wskazującego na jakąkolwiek współpracę z usługami chmurowymi jest tutaj istotny, gdyż w praktyce mamy do czynienia z możliwością rozszerzania lokalnych zasobów dyskowych serwera NAS o zasoby zdalne, podmontowane jako dyski wirtualne z wykorzystaniem protokołu iSCSI. W tym przypadku jeden z NAS-ów staje się inicjatorem, a drugi targetem iSCSI. Wirtualne dyski uzyskane w ten sposób można wykorzystać w celu utworzenia puli pamięci masowej oraz woluminów dyskowych. VJBOD pozwala na podłączenie do ośmiu zdalnych serwerów QNAP NAS. W odróżnieniu od VJBOD Cloud obsługiwane jest zarządzanie plikami z poziomu aplikacji z QNAP App Center tak jak dla zasobów lokalnych. Dostęp dla użytkowników lokalnych realizowany jest za to z wykorzystaniem tych samych protokołów, co dla VJBOD Cloud. Funkcja ta świetnie sprawdza się przy rozszerzeniu lokalnej pamięci masowej o zasoby niewykorzystywane przez inne serwery NAS. Warto również wspomnieć, że minimalna pojemność zdalnego dysku dla usługi VJBOD to 154 GB, co w przypadku naszego środowiska testowego uniemożliwiało przetestowanie scenariuszy z wykorzystaniem tej opcji rozszerzenia lokalnych zasobów dyskowych. Przydałoby się nieco poluzować tego typu restrykcje. W praktyce można jednak wyobrazić sobie scenariusz, w którym serwer QNAP NAS zainstalowany lokalnie wykorzystuje zdalne obiekty LUN, które to z kolei backupowane są do wybranego usługodawcy chmurowego dzięki VJBOD Cloud.

 

Inną aplikacją, potencjalnie rozszerzającą możliwości współpracy pomiędzy tradycyjnymi serwerami NAS a ich wersją chmurową oraz usługami magazynowymi w cloudzie, jest Hybrid Backup Sync 3. Aplikacja ta pozwala na zarządzanie wykonywaniem kopii zapasowych, ich przywracaniem oraz synchronizacją danych pomiędzy urządzeniem lokalnym, zasobami zdalnymi oraz chmurowymi. HBS3 wspiera także deduplikację u źródła QuDedup, dzięki czemu optymalizowane jest wykorzystanie zasobów przechowujących wiele wersji kopii zapasowych.

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"