Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.
23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...

VISHING podczas pandemii

Data publikacji: 24-09-2020 Autor: Grzegorz Wieczorek

Przyzwyczailiśmy się już, że bieżące wydarzenia nagminnie, niezwykle szybko i z imponującą skutecznością wykorzystywane są przez cyberprzestępców w kampaniach phishingowych. W przypadku pandemii doszło jednak do innowacji nie tylko w kwestii treści phishingu, ale także dostosowania do nowych realiów samych kanałów pozyskiwania danych.

 

Pandemia to dla cyberprzestępców temat niezwykle nośny już w samym obrębie kampanii phishingowych – szczególnie w szycie lockdownu codziennie rejestrowano setki domen, których dzierżawcy obiecywali potencjalnym ofiarom unikatowe informacje na temat rozprzestrzeniania się pandemii, gadżety mające uchronić je przed zakażeniem, a nawet leki i… szczepionki. Strach, jaki budziła w internautach choroba, zapewne zebrał swoje żniwo i wiele ataków phishingowych tematycznie nawiązujących do pandemii okazało się skuteczniejszych niż kolejne próby podszywania się pod banki, urzędy czy sklepy internetowe. Szerzej na ten temat pisaliśmy w poprzednim numerze („IT Professional” 2020/09, s. 77).


Uwagę zwraca jednak nie tylko skupienie się kampanii phishingowych na tematyce COVID-19. Zauważalna jest także daleko idąca adaptacja narzędzi i kanałów pozyskiwania danych do wymuszonych przez pandemię realiów. Telepraca spopularyzowała między innymi działania mające na celu odnajdywanie podatności w protokołach i portach wykorzystywanych na potrzeby usług zdalnego dostępu. Prym wiodło tu RDP, ale także VNC. Oczywiście podatności były poszukiwane także we wszelkiej maści klientach tych usług dostępnych w zasadzie na wszystkie systemy operacyjne. Powiedzieć, że pandemia wpłynęła na phishing, to zatem za mało – wymuszone przez nią zmiany w organizacji pracy odbiły się na całym modus operandi cyberprzestępców, wybieranych przez nich wektorach ataków.


VISHING, CZYLI GŁOSOWY PHISHING


Właśnie dlatego niezwykłą popularność w ostatnich miesiącach zdobył vishing, a zatem taka forma phishingu, w której napastnik zamierza pozyskiwać wrażliwe dane za pomocą komunikacji głosowej (vishing, czyli po prostu voice phishing). Wachlarz możliwości jest tutaj bardzo szeroki – od połączeń telefonicznych, przez VoIP, a kończąc na kontaktach po włamaniu się na nieodpowiednio zabezpieczone oprogramowanie do przeprowadzania wideorozmów, a takich przypadków w ciągu ostatnich miesięcy nie brakowało.


Dlaczego jednak vishing wyrasta na fenomen w krajobrazie covidowych cyberzagrożeń? Przecież podobnych ataków, w których napastnicy podszywali się na przykład pod pracowników banków i próbowali wymusić podanie danych uwierzytelniających do bankowości internetowej, było w przeszłości mnóstwo i zazwyczaj są one znacznie mniej skuteczne niż phishing dokonywany za pośrednictwem poczty elektronicznej czy SMS-ów.


Długie minuty spędzone na próbach zakończenia niechcianych połączeń z telemarketerami nauczyły nas przecież, że wobec osób dzwoniących z nieznanych numerów należy zachowywać szczególną ostrożność. Powodem sukcesów kampanii vishingowych podczas pandemii okazuje się nie sam kanał kontaktu, lecz typ danych, jakimi zainteresowani są napastnicy.


NIECODZIENNE CELE


Ciekawymi informacjami na ten temat podzielili się w ostatnim czasie eksperci Unit 221B, firmy specjalizującej się w usługach w zakresie bezpieczeństwa informacji, kryptografii i informatyki śledczej. Według nich sukcesy aktualnych kampanii vishingowych wynikają z metod stosowanych przez napastników oraz precyzyjnego nakierowywania ataków. Ofiarami są oczywiście w pierwszej kolejności firmy, które wdrożyły pracę zdalną – to w nich cyberprzestępcy starają się odnajdywać pracowników ze szczególnie krótkim stażem, choćby z użyciem technik białego wywiadu, np. poprzez odnajdywanie słabych punktów w portalu LinkedIn. Atakujący posuwają się nawet do tworzenia w serwisie fikcyjnych profili, które mają przekonać ofiary, że kontaktują się ze swoim współpracownikiem.

 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"