Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.
23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...

Najbardziej przeceniane trendy w IT 2020 roku

Data publikacji: 16-07-2020 Autor: Maciej Olanicki

W branży IT musimy zmagać się z nagminnymi zapowiedziami nadchodzących bezustannie rewolucji, w zasadzie na wszystkich frontach. W konsekwencji cenną kompetencją w natłoku trendów, mód i buzzwordów pozostaje umiejętność oddzielenia ziarna od plew.

 

Połowa 2020 roku już za nami. To dobry czas, by przeanalizować, jakie trendy i buzzwordy przewijały się wśród profesjonalistów IT (czy też w kierowanej do nich korespondencji marketingowej) przez ostatnie sześć miesięcy, a także pokusić się o prognozę na drugie półrocze. Nie ma wątpliwości, że wśród nich znacząca część to zwykłe buzzwordy – modne sformułowania, które zdobywają branżową popularność równie szybko, jak szybko odchodzą w niepamięć. Z drugiej strony bezwzględne wychodzenie z takiego założenia może doprowadzić do przegapienia wartościowych innowacji, które nikną w zalewie chybionych prognoz. Tym ciekawiej wypada raport „The Most Overhyped Tech Trends and Buzzwords of 2020” opublikowany przez firmę Inap – operatora 47 data center zlokalizowanych na 20 rynkach. Metodologia badań nie była szczególnie skomplikowana – o zdanie na temat trendów postanowiono zapytać 500 ekspertów IT zarządzających infrastrukturą. Dokonywali oni wielokrotnego wyboru na liście wskazanych przez Inap trendów.

 

NAJBARDZIEJ PRZECENIANE TRENDY


Niechlubne pierwsze miejsce na liście najbardziej „przehype’owanych” trendów w IT 2020 roku zajmuje rozszerzona rzeczywistość – wskazało na nią 39% badanych. Należy jednak zaznaczyć, że jednocześ­nie aż 51% z nich uznało, że jest to innowacja godna uwagi. Tę rozbieżność analitycy tłumaczą tym, że o ile na rynku biznesowym czy w przemyśle przydatność AR jest oceniana negatywnie, o tyle efektowne i napędzające sprzedaż wdrożenia funkcjonują z powodzeniem na rynku konsumenckim. Drugim najbardziej przecenianym trendem jest według badanych sieć 5G (35%), przy czym należy tu zaznaczyć, że kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku czas przeprowadzania badań. Mamy wszak do czynienia z raportem dotyczącym 2020 roku, kiedy rzadko jeszcze mamy okazję doświadczać wdrożeń wykorzystujących potencjał nowego standardu. Nie ma wątpliwości, że z czasem się to zmieni, jednak w 2020 roku będziemy mieli do czynienia z licznymi kompromisami. Stąd – w stanie na połowę 2020 roku – 5G zostało uznane w dużej mierze za buzzword.
Mało zaszczytne podium zamyka uwierzytelnianie biometryczne (32%). Może to być pewne zaskoczenie, gdy administratorzy na szeroką skalę wdrażają na wielu poziomach uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Wpływ na takie opinie może mieć znów rynek konsumencki, gdzie biometria wykorzystywana jest często jako jedyny składnik logowania, zastępujący login i hasło. W rezultacie biometria, zamiast stanowić dodatkową warstwę, trzeci składnik, de facto obniża standard bezpieczeństwa i zastępuje dwa wcześniej wykorzystywane składniki uwierzytelniania. Należy przy tym pamiętać, że np. wizerunek twarzy to składnik jawny logowania, przez co mechanizm, który ma zabezpieczać nasze urządzenia, może stanowić ułatwienie w złamaniu zabezpieczeń. Na kolejnych miejscach rankingu najbardziej przecenianych trendów w IT w 2020 roku znalazły się zastosowania sztucznej inteligencji w centrach danych (31%), blockchain (31%), subskrypcyjny model biznesowy, w którym coraz większą liczbę produktów świadczy się jako usługi (30%) oraz shadow IT (27%).

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"