Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Platforma HPE SimpliVity 380 Gen10

Data publikacji: 16-07-2020 Autor: Marcin Jurczyk
Zarządzanie funkcjami...

Rozwiązania hiperkonwergentne z roku na rok radzą sobie coraz lepiej. Uproszczenie infrastruktury IT oraz ograniczenie kosztów i czasu potrzebnego na zarządzanie to dość chwytliwe hasła, trafiające do świadomości coraz większej liczby menedżerów poszukujących oszczędności. Sprawdzamy, co do zaoferowania ma HPE.

 

Rozmiar i złożoność infrastruktury IT przedsiębiorstwa zależą bezpośrednio od rozmiaru firmy i jej wymagań co do przetwarzania danych. W przypadku najmniejszych działalności gospodarczych firm sprawa wydaje się prosta – kilka serwerów połączonych w sieci lokalnej, darmowa wersja wybranego hypervisora, aby zwiększyć elastyczność, kilka-kilkanaście maszyn wirtualnych i to w zasadzie tyle. Wraz ze wzrostem wymagań, a więc przy zwiększeniu zapotrzebowania na moc obliczeniową, przestrzeń dyskową oraz odpowiednie zabezpieczenie całości sprawa nieco się komplikuje. Najpopularniejszy model budowy infrastruktury IT zarówno dla serwerowni i dla całych centrów przetwarzania danych w dalszym ciągu opiera się na dedykowanej części zasobów przeznaczonych do przetwarzania danych, osobnej sieci SAN odpowiedzialnej za serwowanie najczęściej współdzielonych zasobów dyskowych, zazwyczaj z wykorzystaniem protokołu Fibre Channel, a także na sieci LAN służącej do komunikacji pomiędzy wszystkimi elementami układanki oraz ze światem zewnętrznym. W przypadku największych firm często spotyka się również osobną sieć przeznaczoną do wykonywania kopii zapasowych na taśmach magnetycznych, a więc pojawia się kolejny element układanki, nad którym trzeba sprawować kontrolę. Tak rozbudowana infrastruktura wymaga kompetentnego zespołu specjalistów zapewniających nieprzerwane działanie, dbających o bezpieczeństwo oraz o ciągłość pracy. Sposobem na całkowite uproszczenie może być przeniesienie całości do chmury publicznej, pozbywając się problemu z zarządzaniem wszystkimi komponentami sprzętowymi, ale równocześnie płacąc firmie zewnętrznej za odpowiedni poziom usług. Niekiedy lepiej sprawdzi się chmura hybrydowa czy wręcz prywatna, ale w tym przypadku wracamy do tematu zarządzania własną serwerownią oraz wszelkimi elementami infrastruktury. Rozwiązaniem niektórych problemów może być wdrożenie infrastruktury hiperkonwergentnej, a więc zastosowanie rozwiązania pozwalającego na uproszczenie całej topologii centrum przetwarzania danych. Dzieje się to za sprawą integracji zasobów obliczeniowych oraz pamięci masowej, a także wybranych komponentów sieciowych na poziomie pojedynczego urządzenia fizycznego, którym jest serwer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście rozwiązań HCI. Niektórzy dostawcy oferują rozwiązanie softwarowe, które można zainstalować na sprzęcie niemal dowolnego producenta, o ile spełnia on niezbędne wymagania. W przypadku HPE SimpliVity mamy do czynienia z kompleksowym rozwiązaniem integrującym serwery tego producenta wraz z oprogramowaniem do zarządzania całym zintegrowanym środowiskiem hiperkonwergentnym, a w szczególności do efektywnego zarządzania i współdzielenia danych. Sprawdźmy zatem, czym jest HPE SimpliVity.


> Architektura


SimpliVity pojawiło się w portfolio produktów HPE w efekcie przejęcia (w roku 2017) firmy o tej samej nazwie, specjalizującej się w rozwiązaniach hiperkonwergentnych dla platformy x86. HPE, będące producentem serwerów, uzupełniło swoją ofertę o oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie węzłów obliczeniowych również w charakterze współdzielonej pamięci masowej, stosowanej w klastrach wirtualizacyjnych dla platformy VMware vSphere lub MS Hyper-V. To właśnie sposób zarządzania i przechowywania danych stanowi o potencjale rozwiązania. Pozbycie się macierzy dyskowych oraz dedykowanej sieci służącej do udostępniania danych w sposób blokowy lub plikowy stanowi pierwszy krok w kierunku uproszczenia całej infrastruktury. W przypadku HPE SimpliVity wszystko, co potrzebne do postawienia wysoce dostępnego środowiska klastrowego, to:

 

  • zaledwie 2 serwery, bazujące na najpopularniejszej klasie produktów HPE, a więc na serwerze DL380 najnowszej generacji;
  • para przełączników sieciowych w standardzie 10 Gb/s;
  • oprogramowanie do wirtualizacji od VMware lub Microsoftu;
  • software SimpliVity w formie wirtualnego narzędzia (HPE OmniStack Virtual Controller), instalowanego na każdym z serwerów w ramach klastra SimpliVity.

 

[...]

 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"