Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.
23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...

Klaster w systemie Micro Focus Open Enterprise Server 2018

Data publikacji: 29-05-2018 Autor: Zygmunt Bok
Instalacja usługi Novel...

Przedstawiamy, w jaki sposób zbudować ekonomiczny klaster w systemie Micro Focus Open Enterprise Server 2018. W artykule pokazano instalację usługi NCS – Novell Cluster Services oraz innych usług niezbędnych dla zapewnienia prawidłowej pracy klastra.

Usługi klastrowania Novell NCS zapewniają wysoką dostępność dla danych i innych usług działających na serwerach Open Enterprise Server (OES 2018). Można skonfigurować do 32 serwerów OES w klastrze HA. Klaster serwerów stanowi grupę redundantnych i współpracujących ze sobą serwerów w celu zapewnienia klientom wysokiej dostępności do krytycznych aplikacji, usług, danych i zasobów sieciowych, które skonfigurowane jako zasoby klastrowe mogą ulec uszkodzeniu. W niniejszym artykule prezentujemy sposób zbudowania ekonomicznego klastra z wykorzystaniem usługi NCS w systemie Micro Focus Open Enterprise Server 2018.

> WIELE ELEMENTÓW SYSTEMU

Micro Focus International jest angielską firmą dostarczającą software’owych rozwiązań dla hybrydowego środowiska IT. W 2017 r. firma ta połączyła się z Hewlett Packard Enterprise Software, dzięki czemu przedsiębiorstwo stało się siódmą światową, co do wielkości, oraz największą w UK firmą software’ową notowaną na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Wcześniej Micro Focus nabyła m.in. firmy Intersolv, XDB Systems, Borland i Attachmate Group, tj.: NetIQ i Novell wraz z linią produktową SUSE.

Pod koniec grudnia 2004 r. Novell udostępnił publiczną wersję beta Open Enterprise Server (OES), a w marcu 2005 r. wersję pełną systemu będącego połączeniem NetWare i SUSE Linux Enterprise Server. Rozwiązanie to udostępniało klientom ujednolicone narzędzia administracyjne, usługi oparte na technologii katalogowej oraz cały system pomocy technicznej stworzony przez firmę Novell. Dostarczało również usług sieciowych, działających w oparciu o jądra systemów NetWare i Linux – m.in. takich jak: zaawansowane usługi plików i drukowania, usługi dotyczące tożsamości oraz usługi instalowania poprawek i aktualizacji.

Najnowszy produkt firmy Micro Focus – Open Enterprise Server 2018 (OES 2018) obniża koszty IT, usprawnia administrację siecią oraz dostarcza podstawowych usług, w tym: sieciowego przechowywania i dostępu do plików, sieci wydruku, wdrażania sterowników, zarządzania opartego na tożsamości, łączności sieciowej dla urządzeń klienckich z systemami Windows, Mac i Linux. Posiada zintegrowany zestaw narzędzi administracyjnych iManager (NetWare, Linux) oraz umożliwia przedsiębiorstwom obniżanie kosztów funkcjonowania i poprawę bezpieczeństwa informatycznego.

W porównaniu do poprzedniej wersji, tj. Novell Open Enterprise Server 2015 SP1, w OES 2018 wprowadzono m.in. takie funkcje i udoskonalenia jak: eDirectory – Novell Directory Services (NDS), Novell Cluster Services (NCS) – do 32 serwerów w klastrze, Novell Storage Services (NSS), Common Internet File System (CIFS), Domain Services for Windows (DSfW), Cloud Integrated Storage (CIS), NetWare Core Protocol (NCP), Password Expiry Notification, Salvage and Purge Support for Mac, iPrint for OES, OES Credential Store, User Interface Enhancement oraz iFolder i Sambę.

> KORZYŚCI Z UŻYWANIA NOVELL CLUSTER SERVICES

Usługi klastrowania NCS zapewniają wysoką dostępność dla danych i usług działających na serwerach Open Enterprise Server. W klastrze wysokiej dostępności skonfigurować można do 32 serwerów OES, a zasoby mogą być dynamicznie przesuwane na dowolny serwer w klastrze. Z kolei każdy zasób klastra może być skonfigurowany do automatycznego przejęcia awaryjnego przez serwer preferowany, w wypadku gdy wystąpi awaria na serwerze, na którym ów zasób jest uruchomiony. Całkowite koszty są obniżane poprzez konsolidację aplikacji i operacji na klastrze. Usługi klastrowania umożliwiają też zarządzanie klastrem z jednego punktu kontrolnego oraz dopasowywanie zasobów klastrowych w celu spełnienia zmieniających się wymagań. Zasoby mogą także być migrowane ręcznie przez klaster w celu umożliwienia rozwiązywania problemów ze sprzętem, np. można przenosić aplikacje, witryny sieci Web oraz inne usługi do innych serwerów w klastrze, bez oczekiwania na niepowodzenie serwera, na którym są uruchomione. Umożliwia to zmniejszenie nieplanowanych przestojów oferowanych usług i planowanych przerw podczas konserwacji oprogramowania i sprzętu.

> USŁUGA NCS W SYSTEMIE OES 2018

Novell Cluster Services w OES 2018 jest wieloserwerowym systemem klastrowym, wspomagającym zarządzanie wieloma hostami i wirtualną infrastrukturą. NCS zachowuje dane dotyczące klastra i jego zasobów za pomocą usługi eDirectory, która jest odpowiedzialna za poprawną pracę klastra zarówno w wypadku usterek (failover, failback), jak i podczas migracji indywidualnie zarządzanych zasobów klastrowych.

NCS for Linux składa się z następujących elementów: od 2 do 32 serwerów Open Enterprise Server 2018, z których każdy zawiera co najmniej jedno lokalne urządzenie dyskowe, oprogramowania Novell Cluster Services Software, uruchomionego na każdym serwerze linuksowym w klastrze oraz współdzielonego systemu pamięci masowej (rozwiązanie opcjonalne, rekomendowane dla większości konfiguracji).

[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. wdrożeń, zajmuje się implementacją nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Jest doktorantem, twórcą artykułów naukowych i technicznych publikowanych w czasopismach.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"