Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Instalacja Citrix XenServer – podstawy, architektura

Data publikacji: 25-07-2017 Autor: Jarosław Sobel
USTALANIE ROLI NADANEJ...

Kończymy cykl artykułów poświęconych rozwiązaniu wirtualizacyjnemu XenServer. Przejrzymy zatem ostatnie elementy podstawowej funkcjonalności oraz sprawdzimy, jakie dodatkowe możliwości posiada ten produkt.

W dzisiejszych środowiskach wirtualnych implementacja mechanizmu snapshotów czy też tzw. kopii migawkowych jest obowiązkowa. XenServer również udostępnia takie funkcje. Wykonanie snapshota jest podobne do utworzenia szablonu (template) maszyny wirtualnej. Kopia migawkowa zawiera wszystkie dane znajdujące się na dyskach oraz bieżącą konfigurację maszyny (wliczając w to wirtualne interfejsy sieciowe). Dla takiej kopii możliwe jest wykonanie back­upu i operacji odtworzenia. Snapshoty mogą być wykonywane na dowolnym typie przestrzeni dyskowej (repozytorium). Jedynym odstępstwem są wolumeny typu RAW, dla których wykonanie kopii nie jest możliwe.

Utworzenie snapshota odbywa się w dwóch krokach:

1. Zapisanie metadanych maszyny wirtualnej w postaci szablonu.
2. Utworzenie migawki dla wszystkich dysków wirtualnych (VDI).

Istnieją trzy typy snapshotów: standardowy (regular), wyciszony/spójny (quiesced) oraz snapshot z pamięcią. Oto ich właściwości:

 

  • snapshot standardowy to podstawowy rodzaj kopii, którą można wykonać dla dowolnego typu maszyny wirtualnej;
  • snapshot wyciszony/spójny to mechanizm korzystający z funkcji systemu Windows zwanej VSS (Volume Shadow Copy Service). Umożliwia on utworzenie spójnych aplikacyjnie kopii migawkowych. Aby to było możliwe, używana aplikacja (taka jak np.: Microsoft Exchange czy Microsoft SQL Server) musi również wspierać tę funkcję. Polega ona na wymuszeniu zapisu danych na dysk przed wykonaniem kopii. XenServer wspiera ten rodzaj snapshotów w systemach z rodziny Windows Server (od wersji 2003 do 2012 R2). Systemy desktopowe nie są wspierane;
  • snapshot z pamięcią. Jak sama nazwa wskazuje, utworzona kopia, poza metadanymi oraz obrazem dysków, zawiera również stan pamięci maszyny wirtualnej. Dzięki temu przywrócenie maszyny z kopii nie wymaga jej ponownego uruchomienia. W taki sposób można wykonać również snapshot maszyny znajdującej się w stanie wstrzymania.

 

Przed wykonaniem migawki należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości wolnego miejsca w repozytorium, w którym znajdują się dyski danej maszyny wirtualnej. Utworzenie kopii polega na stworzeniu dysku różnicowego (w stosunku do dysku bazowego) i zapisywaniu w nim wszystkich zmian. W najgorszym przypadku, gdyby wszystkie dane w maszynie wirtualnej zostały zmodyfikowane, dysk różnicowy może osiągnąć rozmiar dysku bazowego. Dopiero skasowanie snapshota spowoduje połączenie dysków (poprzez nadpisanie oryginalnych danych), a tym samym zwolnienie zajętego przez kopię miejsca.

Możliwe jest także wykonywanie ciągu snapshotów, należy jednak pamiętać, że liczba kopii może mieć znaczący wpływ na wydajność działania danego systemu.

> Szablony maszyn

Szablon maszyny, czyli tzw. template, to kopia systemu, którą następnie można wykorzystać jako bazę do tworzenia kolejnych maszyn wirtualnych. Template
można utworzyć zarówno na podstawie działającego systemu, jak i bazując na snapshocie maszyny. W pierwszym przypadku nasza maszyna wirtualna zostanie przekształcona w szablon i nie będzie już możliwe jej uruchomienie. W drugim maszyna wzorcowa dalej będzie działać, a sam template zostanie utworzony na podstawie wykonanej migawki. W obu przypadkach stan systemu (czyli zawartość pamięci RAM) zostanie usunięty.

W większości przypadków zalecane jest użycie narzędzia SysPrep (firmy Microsoft), dzięki któremu usuniemy z istniejącego systemu wszystkie unikatowe ustawienia, takie jak identyfikatory i nazwy. Dzięki temu nowo powołana maszyna będzie również unikatowa.

[...]

Autor jest specjalistą zajmującym się projektowaniem, implementacją i administracją rozwiązań wirtualizacyjnych. Posiada certyfikacje firm: Citrix, VMware, Microsoft, NetApp i RedHat. Prelegent oraz autor bloga poświęconego technologii Citrix i wirtualizacji.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"