Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Kopie zapasowe baz danych

Data publikacji: 26-06-2017 Autor: Marcin Szeliga
STRATEGIA PEŁNYCH KOPII,...

Opracowanie strategii zapewniania ciągłej dostępności i odzyskiwania baz z kopii zapasowych to podstawowy obowiązek administratora baz danych. Od wyboru odpowiednich narzędzi, poprzez opracowanie planów postępowania, po szczegóły techniczne – wszystkie te elementy powinny być przygotowane i przećwiczone na wypadek awarii lub innego incydentu powodującego przerwę w funkcjonowaniu systemów IT.

Wymagania użytkowników biznesowych dotyczące dostępności baz i bezpieczeństwa przechowywanych w nich danych ciągle rosną. Żeby im podołać, należy wdrożyć strategię odtwarzania kopii zapasowych gwarantującą, że nie utracimy danych bądź straty te będą jasno określone. Dodatkowo powinniśmy rozważyć wdrożenie rozwiązania zapewniającego ciągłą dostępność baz danych. Oba ta wymogi pozwalają spełnić wbudowane funkcje serwera SQL Server.

Po pierwsze, wraz ze wzrostem rozmiaru baz komplikuje się polityka zapobiegania utracie przechowywanych w nich danych. Oznacza to, że znajomość mechanizmów archiwizacji i odtwarzania baz danych serwera SQL staje się niezbędna do zaplanowania i wdrożenia właściwej w danym przypadku strategii tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych. Po drugie, przywrócenie dużej bazy danych jest procesem na tyle czasochłonnym, że wiele firm decyduje się na wdrożenie rozwiązania zapewniającego ciągłą dostępność bazy, takiego jak AlwaysOn Availability Group. W artykule koncentrujemy się na pierwszym temacie, czyli tworzeniu i odtwarzaniu kopii zapasowych baz danych.

> Zapobieganie utracie danych

Zaplanowanie i wdrożenie skutecznej strategii odtwarzania kopii zapasowych baz danych wymaga wiedzy o różnych typach plików bazodanowych oraz trybach odtwarzania baz danych.

Każda baza danych posiada przynajmniej trzy pliki:

 

  • główny plik danych (o domyślnym rozszerzeniu .mdf) przechowujący dane potrzebne do uruchomienia bazy danych, informacje o jej pozostałych plikach oraz tabele systemowe i tabele umieszczone w głównej grupie plików;
  • dodatkowe pliki danych (o domyślnym rozszerzeniu .ndf) zawierające tabele umieszczone w dodatkowych grupach plików. Pliki te umożliwiają rozłożenie danych (tabel i indeksów) pomiędzy wiele dysków, a posiadacze edycji Enterprise mogą je również wykorzystać do częściowego odtwarzania bazy danych w trybie online;
  • plik dziennika transakcyjnego (o domyślnym rozszerzeniu .ldf) zawierający rekordy opisujące transakcje wykonane w danej bazie. Każdy rekord ma swój numer LSN, a każda transakcja jest zapisana w co najmniej trzech rekordach. Plik ten umożliwia powtórzenie transakcji lub wycofanie jej efektów i pozwala odtworzyć bazę danych do wskazanego momentu w czasie.


Bazy danych mogą działać w jednym z trzech trybów logowania. Wybór trybu odtwarzania wpływa nie tylko na szybkość wykonywania niektórych operacji, ale również na rozmiar pliku dziennika i jego kopii, oraz, co najważniejsze, na możliwość odtworzenia bazy do dowolnego punktu w czasie i odtworzenia jej przy użyciu kopii poszczególnych plików danych:

 

  • Tryb FULL. W tym trybie wszystkie operacje są w pełni logowane, a SQL Server podczas okresowego synchronizowania plików danych nie obcina dziennika transakcyjnego, a więc jego plik będzie ciągle rósł. Jedynym sposobem na zwolnienie miejsca w pliku dziennika (nadpisanie transakcji, których efekty zostały już zsynchronizowane z plikami danych) jest wykonanie kopii zapasowej dziennika transakcyjnego. Tryb ten gwarantuje odtworzenie bazy z czasu wykonania ostatniej kopii dziennika, a dodatkowo umożliwia (o ile plik dziennika nie został utracony) odtworzenie jej od momentu sprzed wystąpienia awarii.
  • Tryb BULK_LOGGED. W tym trybie operacje logowane w minimalnym stopniu nie zapisują całych stron danych, a więc dziennik może być znacznie mniejszy. Z drugiej strony kopie dziennika zawierają zmodyfikowane przez te operacje strony danych, co oznacza że pliki danych muszą być dostępne w trakcie wykonywania kopii dziennika oraz że kopie dziennika mogą być znacznie większe. W tym trybie nie ma możliwości odtworzenia bazy z czasu, w którym wykonywana była minimalnie logowana operacja.
  • Tryb SIMPLE. Tylko w tym trybie dziennik transakcyjny jest cyklicznie nadpisywany, czyli nie rośnie on w nieskończoność. Ponieważ nie zawiera on wszystkich transakcji, niemożliwe jest wykonanie kopii dziennika transakcyjnego, a w konsekwencji odtworzenie bazy na podstawie kopii jej niektórych plików. W tym trybie odtworzenie bazy możliwe jest tylko do momentu ostatnio wykonanej pełnej lub różnicowej bazy danych.

> Kopie zapasowe

Kopie zapasowe tworzy się w celu: kontrolowania wielkości dziennika transakcyjnego, odtworzenia bazy po awarii lub błędzie użytkownika, zainicjowania replikacji lub podwajania baz danych, przeniesienia bazy na inny serwer SQL; a także zabezpieczenia się przed niespodziewanymi skutkami takich operacji jak aktualizacja serwera SQL czy próba naprawienia spójności uszkodzonej bazy danych.

[...]

Autor od 20 lat zawodowo pracuje z danymi i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"