Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Poczta hybrydowa

Data publikacji: 26-06-2017 Autor: Michał Gajda
INFRASTRUKTURA LOKALNEJ...

Rozwiązania dostępne w chmurze coraz częściej zaczynają się przeplatać z usługami lokalnymi. Doskonałym przykładem może być tutaj integracja środowisk programu Exchange oraz Office 365. Artykuł przybliża tematykę tej integracji, a w pierwszej części skupiamy się na lokalnym wdrożeniu systemu pocztowego.

Poczta elektroniczna jest jedną z podstawowych usług elektronicznych, wykorzystywanych praktycznie w ramach każdej organizacji. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykanym sposobem wdrożenia systemów pocztowych była instalacja lokalna, na przykład systemu Exchange, realizowana w lokalnej serwerowni czy centrum danych. Taka sytuacja dotyczyła zarówno średnich przedsiębiorstw posiadających do kilku/kilkunastu serwerów, jak i dużych środowisk korporacyjnych, gdzie systemy pocztowe wdrażane były w modelu wysokiej dostępności. Największą zaletą takiego modelu jest niemal całkowita kontrola nad środowiskiem, gdyż wszystkie oferowane komponenty znajdują się we włas­nej infrastrukturze serwerowej.

Innym spotykanym modelem udostępniania poczty elektronicznej w firmie jest dzierżawienie usług pocztowych w chmurze (jak na przykład Office 365), dostarczanych przez zewnętrzne organizacje hostingowe. Jednak to rozwiązanie wykorzystywane jest głównie w małych, najczęściej kilkuosobowych organizacjach. Do zalet takiego środowiska możemy zaliczyć stosunkowo dużą przestrzeń dyskową pozwalającą na gromadzenie danych czy na przykład zastosowanie zaawansowanych mechanizmów antyspamowych oraz antywirusowych, takich jak na przykład Exchange Online Protection, bezpośrednio po stronie dostawcy usługi.

Obecnie, wraz z rozwojem usług dostarczanych w chmurze, następuje również ewolucja wdrożeń systemów pocztowych. Doskonałym przykładem mogą być tutaj wspomniane wcześniej rozwiązania, jakie oferuje firma Microsoft. Klasyczne lokalne wdrożenia systemu pocztowego Exchange mogą zostać zintegrowane z rozwiązaniami chmurowymi, czyli Office 365. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie środowiska hybrydowego, które oprócz zalet lokalnego wdrożenia zostaje rozszerzone o funkcje dostępne w rozwiązaniach chmurowych.

> HYBRYDOWE KORZYŚCI

Podstawową korzyścią posiadania poczty w środowisku hybrydowym jest możliwość wykorzystywania obydwu elementów, w ramach tej samej przestrzeni nazw. Oznacza to, że bez większych problemów możemy posiadać skrzynki pocztowe dla tej samej domeny zlokalizowane zarówno po stronie lokalnych serwerów, jak i po stronie usługi w chmurze. Dodatkowo cała komunikacja pomiędzy nimi, niezależnie od swojej lokalizacji, jest odpowiednio zabezpieczona.

Drugą korzyścią jest centralizacja administracji całego środowiska hybrydy. Możliwe jest sterowanie zarówno elementami zlokalizowanymi lokalnie, jak i tymi umiejscowionymi w chmurze, za pomocą jednego panelu zarządzania usługą. Dotyczy to również możliwości swobodnego migrowania skrzynek pocztowych użytkowników pomiędzy obiema częściami środowiska.

Ostatecznie poczta hybrydowa, szczególnie w przypadku pełnej integracji, pozwala na rozszerzenie lokalnych skrzynek o funkcjonalności dostępne w chmurze. Na przykład dla skrzynek lokalnych można utworzyć, archiwum, które będzie zlokalizowane w usłudze Office 365.

Niestety, należy również pamiętać, że środowisko hybrydowe tak naprawdę jest tylko integracją pomiędzy dwoma rodzajami systemów pocztowych. Dlatego nie należy go traktować jako jednego dużego wdrożenia, jakie znamy na przykład z programu Exchange.

> WYMAGANIA WSTĘPNE

Wdrożenie usługi Exchange w konfiguracji hybrydowej nie jest skomplikowane. Aby było ono możliwe, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej konfiguracji środowiska zarówno po stronie lokalnej infrastruktury IT, jak i konfiguracji konkretnych usług w chmurze. W ramach środowiska IT w organizacji muszą być zapewnione następujące elementy infrastruktury:

 

  • Usługa Active Directory – podstawowa usługa katalogowa, która oprócz składowania informacji o samych użytkownikach zapewnia niezbędne mechanizmy uwierzytelniania. Dodatkowo jest ona wymagana w celu wdrożenia lokalnej instancji systemu pocztowego Exchange;
  • Serwer programu Exchange – czyli lokalna instalacja systemu pocztowego. Należy tutaj zwrócić uwagę, że nie tylko najnowsze wersje programu Exchange wspierają środowiska hybrydowe, jednak dobór wersji lokalnych serwerów wykorzystywanych w środowisku hybrydowym będzie rzutował na dobór odpowiedniej konfiguracji środowiska hybrydowego. Zaleca się stosowanie najwyższej aktualnie możliwej konfiguracji, ponieważ im wyższa konfiguracja, tym więcej dostępnych nowych funkcji będzie możliwych do wykorzystania;


[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. wdrożeń, zajmuje się implementowaniem nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Jest twórcą webcastów i artykułów publikowanych w czasopismach i serwisach internetowych

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"