Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

SQL Server 2016 AlwaysOn Availability Groups

Data publikacji: 25-05-2017 Autor: Dominik Targosz
Aktywacja funkcji AlwaysOn...

Kontynuujemy opis możliwości SQL Server 2016 w zakresie tworzenia baz o wysokiej dostępności za pomocą technologii AlwaysOn Availability Groups. W drugiej części przedstawiamy w szczegółach sposób wdrożenia tej funkcjonalności.

W pierwszej części tekstu opisaliśmy podstawy tworzenia systemu wysokodostępnego w SQL Server 2016, a także przedstawiliśmy podstawowe założenia dotyczące przykładowej implementacji. Dla przypomnienia – modelowe wdrożenie zostało oparte na dwóch serwerach bazodanowych:

 

  • SQL1 – Windows Server 2016, SQL Server 2016 Enterprise SP1 CU2;
  • SQL2 – Windows Server 2016, SQL Server 2016 Enterprise SP1 CU2.

 

Według obranego scenariusza oba serwery znajdują się w głównej lokalizacji i są replikowane synchronicznie. Na początku, w ramach wdrażanej implementacji, zostanie zbudowany klaster pracy awaryjnej, do którego należeć będą oba serwery członkowskie pracujące w tej samej domenie. Rekomenduje się, aby posiadały one po dwa interfejsy sieciowe ze statycznie skonfigurowanymi adresami IP. Jedna para kart będzie odpowiadała za świadczenie hostowanych usług oraz połączenia z klientami, a druga posłuży do dodatkowego połączenia pomiędzy węzłami (heartbeat), odpowiedzialnego za pingowanie się serwerów. Klaster nie będzie posiadał współdzielonej przestrzeni dyskowej typu Shared Storage. Magazynem dla baz danych oraz kworum będą udziały plikowe na serwerze plików FILESERVER. W kolejnych etapach na węzłach klastra zostanie zainstalowany SQL Server 2016 SP1 z aktywną funkcją AlwaysOn Availability Groups, a na końcu stworzona zostanie przykładowa grupa dostępności Basic Availability Group z modelową bazą danych.

> UPRAWNIENIA

W celu wdrożenia Basic Availability Groups należy posiadać konto domenowe (Domain User) należące do grupy lokalnych administratorów (Administrators) na wszystkich serwerach członkowskich. Instalacja wyłącznie za pomocą konta lokalnego nie jest obsługiwana. Wyjątkiem jest klaster odłączony od domeny AD, ale nie wspiera on wybranego typu kworum. Ponadto użytkownik przeprowadzający konfigurację musi posiadać uprawnienia do tworzenia nowych obiektów w usłudze domenowej Active Directory. W przeciwnym wypadku taki obiekt musi zostać uprzednio stworzony przez administratora domeny, który także musi nadać do niego uprawnienia typu Full Control osobie przeprowadzającej instalację. Po utworzeniu konta komputera dla klastra należy go również wyłączyć. W ten sposób kreator klastra pracy awaryjnej będzie miał pewność, że obiekt komputera nie jest wykorzystywany przez żaden inny serwer lub klaster w domenie. Dodatkowo obiekt klastra pracy awaryjnej musi mieć uprawnienia do tworzenia nowych obiektów dla kontenera, w którym się znajduje, oraz nowych rekordów DNS.

> INSTALACJA FUNKCJI FAILOVER CLUSTERING

Funkcja Failover Clustering jest szkieletem każdego klastra pracy awaryjnej. To ona pozwala uzyskać wysoką dostępność wspieranych technologii, które wykorzystują najlepsze funkcjonalności klastra. W związku z tym przed stworzeniem klastra należy zainstalować tę funkcję na wszystkich serwerach członkowskich mających być węzłami budowanego klastra, tj. SQL1 oraz SQL2. Instalacja może zostać przeprowadzona z konsoli Server Manager, w której należy otworzyć nowy kreator Add Roles and Features Wizard (Manage | Add Roles and Features). W kreatorze najważniejszy dla całego procesu jest krok Features. W wyświetlonym oknie należy odnaleźć i zaznaczyć opcję Failover Clustering. Po jej zaznaczeniu zostanie wyświetlone okno dialogowe, w którym kreator zapyta, jakie dodatkowe komponenty mają zostać zainstalowane wraz ze wskazaną funkcją. W tym miejscu można upewnić się, czy opcja Include management tools (if applicable) jest zaznaczona i następnie kliknąć przycisk Add Features. W kolejnym kroku wystarczy zatwierdzić poprzedni wybór i poczekać na zakończenie instalacji. Nie ma potrzeby zaznaczania opcji Restart the destination server automatically if required, gdyż do ukończenia instalacji funkcji Failover Clustering serwer nie musi być ponownie uruchamiany. Taka akcja konieczna jest jedynie po usunięciu usługi klastrowania z maszyny. Całą operację należy powtórzyć dla drugiego oraz każdego innego węzła, które mają być częścią Basic Availability Groups.

Instalację funkcji Failover Clustering można również przeprowadzić za pomocą skryptu Windows PowerShell. Pozwala to zautomatyzować cały proces i zainstalować równocześnie wymaganą funkcję na wszystkich serwerach mających stać się węzłami klastra pracy awaryjnej. W tym celu na serwerze administracyjnym lub bezpośrednio na serwerach członkowskich należy wykonać następujący skrypt PowerShell:

ForEach ($Server in "SQL1","SQL2")
{
Install-WindowsFeature -Name Failover-Clustering '
-ComputerName $Server - IncludeManagementTools
}


[...]

Autor pracuje jako inżynier systemowy. Posiada certyfikacje VCP i MCSA.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"