Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Citrix XenServer – Podstawy, architektura i instalacja

Data publikacji: 25-05-2017 Autor: Jarosław Sobel
SCHEMAT ARCHITEKTURY...

W dobie powszechnej wirtualizacji często zastanawiamy się, jakie rozwiązanie zastosować w naszym środowisku. XenServer stanowi bardzo dobrą alternatywę dla rozwiązań firmy VMware (ESX) czy też Microsoft (Hyper-V). Przedstawiamy najważniejsze możliwości tego pakietu.

XenServer jest opensourcową platformą służącą do wirtualizacji środowisk (zarówno serwerowych, jak i desk­topowych). Składa się ona z trzech głównych elementów:

 

  • Hypervisor Xen – stanowi podstawową warstwę abstrakcji pomiędzy sprzętem a działającymi na nim systemami. Jego głównymi zadaniami są podział czasu procesora i izolacja pamięci pomiędzy poszczególnymi maszynami wirtualnymi (VM). Wirtualizator nie ma wiedzy na temat topologii sieci, zewnętrznych urządzeń sieciowych czy też peryferiów. Hypervisor Xen jest rozwijany przez społeczność „The Linux Foundation Xen Project” i udostępniany jako wolne oprogramowanie na licencji GNU General Public License. Najnowsza wersja XenServera (7.1) bazuje na wersji 4.7 Hypervisora Xen;
  • Domena kontrolna – częściej określana jako dom0 lub Domain0, to uprzywilejowana maszyna wirtualna (w najnowszej wersji bazująca na dystrybucji CentOS 7.2), w ramach której uruchomiony jest stos zarządzający (tzw. xapi) oraz stos ze sterownikami urządzeń. Ze względu na to, że sam wirtualizator Xen nie udostępnia działającym maszynom wirtualnym urządzeń zewnętrznych, wszystkie żądania są obsługiwane przez sterowniki w domenie kontrolnej, które bezpośrednio komunikują się z poszczególnymi urządzeniami;
  • Stos zarządzający (xapi) – zestaw narzędzi służących do zarządzania cyklem życia maszyn wirtualnych, sieciami (zarówno z poziomu hosta, jak i gościa) oraz dyskami wirtualnymi. Dodatkowo xapi zarządza zasobami XenServera i użytkownikami.


Dodatkowo host XenServera posiada predefiniowane szablony maszyn wirtualnych dla najpopularniejszych systemów operacyjnych oraz lokalne repozytorium dysków, na których mogą być instalowane poszczególne maszyny systemów gości.

Pod względem ogólnej architektury XenServer jest zbliżony do Hyper-V – tutaj również występuje dedykowana maszyna wirtualna (tzw. root partition). To ona odpowiada za emulację i obsługę peryferiów. W przypadku rozwiązania firmy VMware – ESX Server – obsługa maszyn wirtualnych realizowana jest przez sam hypervisor. W skrócie oznacza to, że funkcjonalność domeny kontrolnej w przypadku ESX Servera wbudowana jest w hypervisor (włącznie ze stosem sterowników). Takie podejście z jednej strony zmniejsza narzut na obsługę żądań generowanych przez poszczególne VM,
z drugiej jednak znacznie komplikuje samą warstwę wirtualizatora.

> Historia

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku na uniwersytecie w Cambridge stworzony został projekt naukowy wirtualizatora. Został on nazwany Xen i stał się częścią większego projektu XenoServer. Sama nazwa zaczerpnięta została z języka greckiego (xenos) i oznaczała coś obcego lub nieznanego. Twórcą projektu, a następnie założycielem firmy XenSource Inc. był Ian Pratt.

W 2003 roku Xen został oficjalnie zaprezentowany światu. W 2004 roku pojawiła się wersja 1.0 produktu, a niedługo po niej została udostępniona wersja 2.0. Ian Pratt oraz pozostali założyciele XenSource zadecydowali o przekształceniu hypervisora Xen z projektu naukowego w komercyjny produkt. Co ważniejsze, Xen pozostał rozwiązaniem publikowanym na zasadach otwartej licencji.

Rok 2005 przyniósł popularyzację rozwiązania, a firmy takie jak Red Hat, Novell czy Solaris zastosowały go jako podstawę swoich rozwiązań wirtualizacyjnych. Dzięki zaangażowaniu społeczności świat ujrzał wersję 3.0 produktu. Dodatkowo koncepcja parawirtualizacji (pierwotnie wymyślona i stworzona w Xenie) została zaadaptowana przez Microsoft oraz VMware’a w ich produktach.

[...]

Autor jest specjalistą zajmującym się projektowaniem, implementacją i administracją rozwiązań wirtualizacyjnych. Posiada certyfikacje firm: Citrix, VMware, Microsoft, NetApp i RedHat. Prelegent oraz autor bloga poświęconego technologii Citrix i wirtualizacji.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"